За провеждане на мисия „Македония“ в страни от Европейския съюз, както и в САЩ, призоваха учени, свързали част от изследователската си работа с югозападната област, част от която е и Република Северна Македония. Тази мисия, според инициаторите, трябва да е посветена на българската позиция по езиковедските и историческите спорове с Република Северна Македония, както и с тези за човешките права. Още от историка проф. Пламен Павлов, който е част от този екип.
"Много се надяваме да има някаква полза за държавата от тази малко авантюристична мисия, която осъществихме по покана на евродепутатите Ангел Джамбазки и Андрей Ковачев, както и на почти цялата българска група. Видяхме, че голяма част от евродепутатите в Страсбург изобщо не са знаели за какво става дума. Изложихме аргументи, с които не накърняваме с нищо интересите и чувствата на хората в РСМ".
Проф. Павлов подчерта, че колегата му проф. Николай Овчаров е бил напълно прав, настоявайки за продължение на програмата "Мисия България", която двамата осъществиха съвместно в 14 европейски държави през 2018-та и 2019-та г. за популяризиране на българското културно-историческо наследство и която е имала много добър ефект. Никой тогава не е изразил несъгласие с нещо.
Той попита обаче какво повече трябва да стане сега в Северна Македония, визирайки зверския побой над Кристиян Пиндиков, стрелбата по българския клуб и опита за палеж на българския културен клуб в Битоля, за да бъдат взети някакви мерки от страна на македонската държава.
По думите на проф. Павлов, президентът Румен Радев е заел правилна позиция по отношение на случващото се.
"Трябва да имаме една умерена линия, в никакъв случай обаче не трябва да се плъзгаме по популистките тези, а да разясняваме своите позиции".
Като бивш председател на Агенцията за българите в чужбина, проф. Павлов подчерта, ме страната ни трябва да има постоянни действия за популяризиране на българските интереси на дипломатическото поле. Той припомни как е огранизирал през 2000-та година общ събор на българската диаспора в чужбина и тогава групата от Македония е била доста представителна по численост.
"Необходима ни е ценна, бавна, последователна работа, повече активност и най-вече това да бъде "со кротце и со благо".
Повече - интервюто в звуковия файл:
Предизвикателство ли е за автоинструкторите обучението за шофьорска книжка? Предимство или недостатък е дигитализацията при шофьорските курсове? Председателят на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Красимир Георгиев коментира, че отпорът от въвеждането на дигитализация при шофьорските курсове ще направи невъзможно спестяван..
"Това е една стара идея, която ние ще изслушаме внимателно, но на този етап по-скоро няма да подкрепим", каза Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики след дискусия в парламента за безопасността по пътищата. По време на дискусията транспортният министър Гроздан Караджов предложи "да има единен контролен орган към..
Напрежението в аптечната мрежа се усили през последната седмица. Но ние влязохме в хипотезата, че се срещаме с повече случаи на грип още по Коледните празници. Хората, които са болни, трябва да направят тест, за да бъдат полезни на себе си, за нас и за своите лекари. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Дима Стайкова, председател на..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС, които бяха отхвърлени на правна комисия към местния парламент, получиха одобрение на Председателски съвет и влизат за гласуване. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите от масовия градски транспорт, за индексация на субсидиите им, а..
В Белащица от Коледа или няма вода, или има с толкова ниско налягане, че е невъзможно тя да се ползва за къпане или за пране. Това сподели слушателка, която е възмутена от ситуацията и от липсата на информация каква е причината и кога ще се отстрани. Сигналът потвърди, макар и частично, кметът Трендафил Бакалов, който почти ежедневно пита ВиК..