За провеждане на мисия „Македония“ в страни от Европейския съюз, както и в САЩ, призоваха учени, свързали част от изследователската си работа с югозападната област, част от която е и Република Северна Македония. Тази мисия, според инициаторите, трябва да е посветена на българската позиция по езиковедските и историческите спорове с Република Северна Македония, както и с тези за човешките права. Още от историка проф. Пламен Павлов, който е част от този екип.
"Много се надяваме да има някаква полза за държавата от тази малко авантюристична мисия, която осъществихме по покана на евродепутатите Ангел Джамбазки и Андрей Ковачев, както и на почти цялата българска група. Видяхме, че голяма част от евродепутатите в Страсбург изобщо не са знаели за какво става дума. Изложихме аргументи, с които не накърняваме с нищо интересите и чувствата на хората в РСМ".
Проф. Павлов подчерта, че колегата му проф. Николай Овчаров е бил напълно прав, настоявайки за продължение на програмата "Мисия България", която двамата осъществиха съвместно в 14 европейски държави през 2018-та и 2019-та г. за популяризиране на българското културно-историческо наследство и която е имала много добър ефект. Никой тогава не е изразил несъгласие с нещо.
Той попита обаче какво повече трябва да стане сега в Северна Македония, визирайки зверския побой над Кристиян Пиндиков, стрелбата по българския клуб и опита за палеж на българския културен клуб в Битоля, за да бъдат взети някакви мерки от страна на македонската държава.
По думите на проф. Павлов, президентът Румен Радев е заел правилна позиция по отношение на случващото се.
"Трябва да имаме една умерена линия, в никакъв случай обаче не трябва да се плъзгаме по популистките тези, а да разясняваме своите позиции".
Като бивш председател на Агенцията за българите в чужбина, проф. Павлов подчерта, ме страната ни трябва да има постоянни действия за популяризиране на българските интереси на дипломатическото поле. Той припомни как е огранизирал през 2000-та година общ събор на българската диаспора в чужбина и тогава групата от Македония е била доста представителна по численост.
"Необходима ни е ценна, бавна, последователна работа, повече активност и най-вече това да бъде "со кротце и со благо".
Повече - интервюто в звуковия файл:
"Българският бизнес е готов от години да приеме еврото. Това показват включително и нашите данни от годишната анкета, която правим". Това каза заместник-председателят на Българската стопанска камара Станислав Попдончев. Днес Асоциацията на организациите на българските работодатели, част от която е и БСК, излезе с позиция, отправена към президента..
Това, което направи председателят на Народното събрание е абсолютно незаконно , заяви пред Радио Пловдив политологът Слави Василев . Той обясни, че решението на Наталия Киселова да върне искането на президента за провеждане на референдум без да се произнесе парламентът е противозаконно , защото в закона за прякото участие на..
Доколко предложения от президента Румен Радев референдум за еврото е целенасочен саботаж за приемането на страната ни в еврозоната? Според икономиста Румен Гълъбинов Българи отговаря изцяло на всички Маастрихтски критерии за инфлацията, лихвените проценти, бюджетния дефицит и нивото на дълга спрямо държавното управление към брутния вътрешен..
Кметът на район „Зпааден“ ще поиска по време на сесията на ОбС на 15-ти май допълнителни 100 хиляди лева към бюджета на района, който е фиксиран на 500 хиляди лева. Това заяви Тони Стойчева в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. По думите й тези 500 хиляди лева, които са заложени за „Западен“ в проекта на бюджета на града..
Групата на ГЕРБ ще подкрепи бюджета на Пловдив на предстоящата сесия на ОбС на 15 май – обяви в интервю за Радио Пловдив общинският съветник от ГЕРБ Слави Георгиев, който е председател на правната комисия. Припомням, че предложението на кмета Костадин Димитров е бюджетът на общината да бъде в размер на близо 715 млн. лева, което е..