За провеждане на мисия „Македония“ в страни от Европейския съюз, както и в САЩ, призоваха учени, свързали част от изследователската си работа с югозападната област, част от която е и Република Северна Македония. Тази мисия, според инициаторите, трябва да е посветена на българската позиция по езиковедските и историческите спорове с Република Северна Македония, както и с тези за човешките права. Още от историка проф. Пламен Павлов, който е част от този екип.
"Много се надяваме да има някаква полза за държавата от тази малко авантюристична мисия, която осъществихме по покана на евродепутатите Ангел Джамбазки и Андрей Ковачев, както и на почти цялата българска група. Видяхме, че голяма част от евродепутатите в Страсбург изобщо не са знаели за какво става дума. Изложихме аргументи, с които не накърняваме с нищо интересите и чувствата на хората в РСМ".
Проф. Павлов подчерта, че колегата му проф. Николай Овчаров е бил напълно прав, настоявайки за продължение на програмата "Мисия България", която двамата осъществиха съвместно в 14 европейски държави през 2018-та и 2019-та г. за популяризиране на българското културно-историческо наследство и която е имала много добър ефект. Никой тогава не е изразил несъгласие с нещо.
Той попита обаче какво повече трябва да стане сега в Северна Македония, визирайки зверския побой над Кристиян Пиндиков, стрелбата по българския клуб и опита за палеж на българския културен клуб в Битоля, за да бъдат взети някакви мерки от страна на македонската държава.
По думите на проф. Павлов, президентът Румен Радев е заел правилна позиция по отношение на случващото се.
"Трябва да имаме една умерена линия, в никакъв случай обаче не трябва да се плъзгаме по популистките тези, а да разясняваме своите позиции".
Като бивш председател на Агенцията за българите в чужбина, проф. Павлов подчерта, ме страната ни трябва да има постоянни действия за популяризиране на българските интереси на дипломатическото поле. Той припомни как е огранизирал през 2000-та година общ събор на българската диаспора в чужбина и тогава групата от Македония е била доста представителна по численост.
"Необходима ни е ценна, бавна, последователна работа, повече активност и най-вече това да бъде "со кротце и со благо".
Повече - интервюто в звуковия файл:
Възможните ограничения в социалната сфера в условията на все още висока инфлация коментира в програма "Ден след ден" Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социалната политика. Според него най-големият разход в социалната сфера, който идва от бюджета, това е допълването на средствата, необходими за изплащането на пенсиите. По..
ЦИК прави днес симулация за това как ще се броят гласовете от изборите с видеонаблюдение на 2 април. Ще бъдат демонстрирани и новите устройства за контрол на броенето, вече оприличени на мобилни телефони. За обществения контрол за честността на вота е интервюто на Емил Костов с Никола Тулечки от Обединението за честни избори. Никола Тулечки..
Тодор Воденов, който е председател на синдикат „Отбрана“ към КТ „Подкрепа“ сподели, че от началото на войната в Украйна работата в нашите оръжейни предприятия се е увеличила и продължава да нараства. Търсят се високо квалифицирани хора е и то не, защото, че предприятията са неподготвени кадрово. У нас има интелектуален резерв, но важното е..
През последните 5 години в Пловдивска област сме установили 7000 водачи, които управляват колите си след употребата на алкохол или наркотични вещества. В 8 от случаите след употреба на упойващи вещества имаме загинали хора, а ранените са хиляди – съобщи комисар Радослав Начев, заместник-директор на пловдивската полиция. Данните висшият..
В Първенец ще проведат общо събрание на 7 април, с което ще повторят тяхното "Не на кариерата за добив на пясък и дребни чакъли". Димитър Воденичаров , председател на инициативния комитет, който застава срещу добива на инертни материали, обясни, че предстои второ обществено обсъждане на инвестиционното намерение. "На първото..