Защо стана така ?
Заслугата е на неофициалното мнозинство ГЕРБ – ДПС – БСП. Схемата е да се проточат нещата и да не стигнат няколко дни за приемането им – категоричен е депутатът от ДБ Владислав Панев.
Същото се получи и със Застрахователния кодекс, с чийто промени страната ни трябваше най-сетне да излезе от мониторинга, от който страдат всички български застрахователи. Виждаме как се обслужват определени интереси, на „силните на деня“, на някои, които се усещат по-равни от другите, смята той.
Що се отнася до кодекса за застраховането, спорещите за и против промените страни изнасяха различни аргументи.
Например, Асоциацията на българските застрахователи, представлявана от Алексей Петров, който управлява един от тези оператори, внесоха такъв аргумент: Ако се приеме искането за безусловно плащане на щетите, причинени от български клиенти, а после да се предявяват регресни искове, това би оскъпило родната „Гражданска отговорност“ дори няколко пъти.
Това обаче не е вярно, че ще поскъпне няколко пъти, отговаря депутатът о ДБ Владислав Панев. Освен това, самата асоциация не е единна в това становище, твърди той. Много от нейните членове са на мнение, че трява да изпием „горчивата чаша“ точно заради това, че няколко от „играчите“ на този пазар не играят по европейските правила. Така че, заради един – двама, ще страдат всички останали.
Едно от решенията на този проблем е именно промените в Застрахователния кодекс. Уви, и това беше бламирано от мнозинството в този парламент, убеден е Владислав Панев.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..