Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минималната заплата заплашва пазара на труда

Механизмът за определяне на минималната работна заплата, който определи в последните си дни 48-то Народно събрание, заплашва функционирането на пазара на труда в България. Това коментира изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов в предаването „Точно днес“.

Причината е, че като се начислят всички допълнителни възнаграждения към основната минимална работна заплата брутната й стойност ще доближава средната в множество области на страната и икономически дейности.

„Например в област Кюстендил към третото тримесечие на 2022 г. средната заплата е 1187 лв., което означава, че според тази методика за определяне на минималната работна заплата тя ще стане над 900 лв., т.е. процентът на  средната заплатата към минималната в област Кюстендил ще бъде над 70%.

Това надвишава значително определената пропорция 50% и ще доведе до намаляване на заетостта, увеличаване на безработицата. Ще се увеличат и сивите практики в трудовите правоотношения, т.е. служители ще бъдат назначавани на непълен работен ден, а ще  полагат за пълен“, коментира Иванов.

По думите му това значително изкривяване на пазара на труда ще доведе до щети за обществото, бюджета, работниците и предприятията. Той изрази надеждите си, че ако страната ни сформира стабилно правителство, то ще подходи с разум и без политически популизъм и ще определи адекватен механизъм.

Коментира още, че в страната ни липсва разяснителна кампания за еврото, която да обясни какви са ползите и как ще бъдат неутрализирани рисковете. Икономическите анализи показвали, че ползите са повече от рисковете. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00