Денят 14 февруари събира два празника ведно. И понеже, макар и в епицентъра на тревожното време, те ни зареждат със сили и радост, и традиционният празник на виното – Трифон Зарезан, а и по-модерният, но вече утвърден у нас – Свети Валентин, са обичани и очаквани от хората.
Траките са правили вино по нашите земи от 5000 години, а днес традицията продължават съвременните винопроизводители на база на развити технологии и в съответствие с вкусовете на потребителите.
В програма „Точно днес“ поканихме за разговор Росица Касабова – собственик на популярна винарска изба край Пловдив – за пътя на трансформация на българското винопроизводство и предизвикателствата пред бранша в новите климатичнин и геополитически условия.
На фона на десетките хиляди пострадали от от земетресението в Турция и Сирия с магнитуд на най-силния трус от 7,8 по скалата на Рихтер и десетки пъти повече ранени и останали без подслон хора, за нивото на сеизмична безопасност в строителството на сгради в България и в частност и в Пловдив – събеседник – арх. Чавдар Тенев – председател на пловдивската колегия на Камарата на архитектите в България. Ще разговаряме за сеизмичните регулации, спазването на строителните стандарти и световния опит за гарантиране на по-голяма сигурност за гражданите.
Заради пробива под Централна гара северното платно на бул. Христо Ботев“ от понеделник е затворено за пътни превозни средства в участъка от автогара „Юг“ до източния полукръг на кръговото кръстовище. Движението се извършва двупосочно в южното платно, а десният завой към ул. „Иван Вазов“ и бул „Руски“ е невъзможен. Как изглежда пътната картина в утрото на 14 февруари, след като друг голям участък от кръстовището на бул. „Александър Стамболийски“ и ул. „Димитър Талев“ дни преди това бе затворен за движение – репортаж на Яница Марова.
В седмицата, в която се навършват 150 години от обесването на Васил Левски, всеки ден – минути преди 8 часа ви разказваме за Апостола на Свободата и дейността му в региона. Във вторник Антония Попова ни отвежда в Мулдавския манастир „Св. Петка“, където до днес се пази едно от скривалищата на Левски.
За ненаучените уроци на времето, недоразказаните докрай истории и откровено укриваните истини осемдесет и повече години, свързани с мрачен епизод от историята на България – интервю с Ивайла Александрова – автор на документалния роман за Никола Вапцаров „Оловна тишина. Историята на един разстрел“.
В минутите за култура след 9.00 ще ви поканим на изложба – живопис на художника Васил Петров в галерия „Възраждане“, озаглавена „Разкази за Универсума“.
А в „Добро утро, Ден“ във втория ден от седмицата продължава гостуването на журналиста и режисьор на документални филми Цветан Симеонов.
Точно днес на 26 февруари за въздуха, който се налага да дишаме в Пловдив, за бюджета на държавата говорим в програмата до 09:30 часа. Със заместник-председателя на общинския съвет Добромира Костова от ПП-ДБ ще коментираме мерките за справяне с проблема на мръсния въздух в Пловдив. По закон среднодневната норма не трябва да превишава 50..
На една ръка разстояние от еврото и от примирие за Украйна – така ще звучат два от разговорите в предаването „Ден след ден“ на 25-ти февруари. България е изпратила искане за конвергентнни доклади до ЕК и ЕЦБ за готовността на страната да приеме еврото от началото на следващата година. Техният отговор се очаква през юни. А ще стигнат ли..
В очакване на Баба Марта... Няколко пловдивски читалища ще зарадват пловдивчани с истински празник на мартениците, на 1-и март, събота. Петя Маринова, секретар на читалище „Проф. Кирил Дженев-2018“ в Пловдив, разказва за инициативата. Ивайла Тодорова открива своята изложба „Палитрата на безкрайността“, в Elysium Plovdiv, отново на първи..
Политика като театър, политика като реалност. Нивото, което показват част от политиците в България не е лицеприятно. В същото време – точно те са изпратени в НС за да решават съдбата на страната. За всичко това ще говорим в 25-то утро на февруари, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Ще стане ли България част от еврозоната от 1..
Между напрежението и мира се движим в следобедната програма на 24 февруари. Как можем да тълкуваме вандалските прояви при протеста на "Възраждане" в София и щурмът в столицата и очакваното в следващите дни продължение на подобни изблици на агресия? Можем ли три години по-късно все по-често да повтаряме думата мир , вместо война щом отправим поглед към..