Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Институциите да си партнират повече с производителите

Изключително тревожна тенденция е повишаването на цените на хранителните продукти

Защо продължават да поскъпват храните и доколко ефективен е механизмът на държавата за контрол на цените? В програма "Ден след ден" анализ на проф. Татяна Хубенова, председател на Съюза на икономистите в България.

Институциите започнаха проверки в страната за цените на хранителните продукти.

Проф. Хубенова каза: "Тези рутинни проверки се много желани от обществото, точно за да се откроят пазарните недъзи. Нагласите са проверките да дадат резултати за изводи и политики, които да се борят с по-добра организация за конкуренция на пазарите, както и да се търси къде е огнището на инфлацията."

"Обществото ни днес е консуматор на негативни резултати от картелни споразумения. Потребителят не е защитен, защото например, поне три дни преди изтичане на срока на годност, трябва стоките да се отделят на определено място", посочи проф. Хубенова.

Надценките на търговците: Знае се тази практика, но у нас няма регулаторен механизъм. Най-тревожно е буквалното сравнение с развитите пазари, където тези въпроси са регулирани.

"Какво се случва с българския производител, защото неговата цена е неконкурентно способна с другите цени на внос", попита икономистът.  По думите й анализите сочат, че в стоките са заложени инфлационните очаквания. Презастраховайки се търговците притискат производителя и не може напр. изкупната цена на млякото да е толкова ниска и да отива при толкова висока цена в магазина. 

Регулацията у нас: Регулиране на цените не значи администриране на цените. Трябва да има договорен процес между асоциациите на производителите и държавните институции.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04