Фондация „За нашите деца“ започва работа по проект за внедряването на холистичния подход за ранно детско развитие в 11 общини в областите София и Пловдив. Това съобщи Иванка Шалапатова, изпълнителен директор на фондацията, по време на форум в Пловдив, посветен на темата.
Инициативата се осъществява по проект, финансиран от международната мрежа The Human Safety.
Плановете на фондацията са през следващите три години да подкрепят пряко 8500 деца, а да повлияят непряко на още 4300. В инициативата ще бъдат включени 7100 родители и 1800 специалисти. Проектът ще се реализира чрез двата Комплекса за ранно детско развитие в София и Пловдив и общините Елин Пелин, Костинброд, „Марица“, „Родопи“, Асеновград, Куклен, Перущица, Садово и Стамболийски.
Специалисти рехабилитатори, логопеди, психолози и социални работници ще предоставят медицинска рехабилитация, ранна детска интервенция, социализиращи и арт дейности и музикотерапия на деца от 0 до 7 години с трудности в развитието. Ще се работи и с техните семейства, които ще бъдат обучавани за родителски умения и ще им се предоставят индивидуални консултации, както и достъп до здравни, социални и обучителни услуги.
Предвиждат се обучения по темата за холистичния метод на специалисти от здравната, образователната и социалната система. Екипите ще осъществяват и мобилна дейност в домашна и специализирана среда - детски ясли и градини, училища, болници.
В страната средно 19 на сто от населението живее в материални и социални лишения по данни на Националния статистически институт, посочи Шалапатова. По думите ѝ едно от всеки три деца живее в бедност и риск от социално изключване.
В търсене на партньор, чрез който фондацията да разшири дейността си, екипът се свързва с The Human Safety Net, международната фондация на Generali. През 2019 година осъществяват първия си съвместен проект. Благодарение на него фондацията е увеличила с 919 децата и семействата, на които е помогнала.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..