Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Със 17 проекта започна годината за Плантасист в Пловдив

Финансирането е от ЕК, Фонд научни изследвания, ОПНОИР и Китайската академия на науките

Международен екип учени вече работи в Центъра по растителна системна биология и биотехнология - Пловдив. Само за миналата година екипът от 34 млади и утвърдени кадри разработи и публикува 80 статии в световните научни списания. Това съобщи проф. Цанко Гечев, директор на ЦРСББ и уточни, че днес на АГРА те представят най-новите им разработки - шест нови сорта домати и пипер, съвместно с Института по зеленчукови култури "Марица".

"Научната ни продукция е съпоставима с водещите световни институти, като Макс Планк в Германия и Джон Инес Център във Великобритания. Ние сме една от най- интернационалните организации в България, с хора от всички континенти", каза проф. Гечев. Той и екипът представиха поредния спечелен проект „Изследване на мотивацията на персонала за кариерно развитие в регионален клъстер за растениевъдство“. По него усилия обединяват учени от областта на биология, химия, статистика, информационни и комуникационни технологии. 

"Дали само финансите могат да мотивират или демотивират хората на науката, дали има други фактори свързани със социалния имидж, са част от темите на изследването", каза ръководителят на проекта доц. Весела Казашка. Тя уточни, че ще бъде изградена лаборатория на мениджъра, където ще се развиват нови проекти. Амбициозната разработка е финансирана със 180 000 лева от Фонд „Научни изследвания“. Продължителността на проекта е 36 месеца. От тази година в центъра ще се обучават докторанти, след оценка на Националната агенция за оценяване и акредитация. 

Центърът по растителна системна биология и биотехнология – Пловдив от година работи на адрес, ул. „Свети Княз Борис I – Покръстител“ № 14. Той бе изграден с финансиране на българското правителство и на ЕК за сумата от 60 млн. лева. Кампусът е построен на терен от 23,5 дка, предоставен безвъзмездно в ж. р. Тракия от община Пловдив. Научно-изследователската организация се самофинансира с проекти от ЕК, държавни програми и такива съвместно с бизнеса у нас и от чужбина. През септември предстои международна конференция с учени от над 30 страни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44