"Наблюдавам честа практика партиите да предлагат неща, които на теория звучат добре и галят ухото на избирателя, но когато се приложат, резултатът е плачевен", коментира Георги Ангелов, старши икономист от „Отворено общество“.
Като пример, той посочи намаляването на ДДС-то на хляба, което е трябвало да намали и цената му, още повече, че и цената на зърното е намаляла, както и цените на тока и на газа, но това не се е случило, и парите не са стигнали до крайния потребител.
"По-работещите мерки за овладяване на инфлацията са свързани с рестартирането на институциите, отговарящи за конкуренцията на пазара, за антимонополната дейност, като Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите, които разполагат с огромни правомощия и могат да налагат глоби и да разследват. Това е най-бързият начин да се подейства на пазара - чрез съществуващите институции, вместо да се създават нови, които не е ясно как ще работят".
Ангелов бе категоричен, че трябва да се правят пълни анализи за състоянието на пазара, за да се види откъде идват проблемите и едва след това да се предложат мерки, които ефективно да адресират точния проблем, без да бъде създаван друг. Обект на анализ трябва да бъде ценообразуването на дребно, как се движат цените и как те са свързани с пазарните тенденции, но заедно с това е необходим и макроикономически поглед.
"За да има инфлация и да се поддържа инфлация на дребно, при положение че международните, енергийните цени вървят на долу, трябва да има финансов поток, който изкривява пазарните сигнали. Струва ми се, че този поток на пари идва от т.н. пари за компенсации за цената на тока, които плащаме в България и които се оказват твърде щедри. Предупреждавахме нееднократно, че не може едни и същи компенсации да се дават и на тези, които страдат от инфрацията, и на тези, които я създават. Оттам се получава един значителен поток на средства - в края на есента м.г. той беше по 1 млрд лв. на месец, които се вливат в икономиката, оттам - в банките, изкривяват паричната и монетарната система и захранват кредитната експанзия. Трябва да се фокусираме наистина по-добре към тези, които са засегнати, а не да се дават компенсации на телекомите и банките, които така или иначе, се справят добре в настоящата ситуация. Трябва да се затегнат паричните потоци, които изкривяват пазарните сигнали".
Ангелов подчерта още, че не трябва да се гледа едностранчиво само към проблемите, които създават търговците, тъй като такива съществуват и при производителите.
"Всички компоненти на веригата трябва да бъдат разгледани и не мисля, че проблемите ще бъдат решени с наредби за пределна цена "купувай" и съответно - "продавай", но една наредба може да осветли ценообразуването по веригата и да даде повече информация за цените "на едро", за цените на борсовите пазари по света и как те влияят у нас. Това ще създаде повече прозрачност на пазара у нас и потребителите ще могат по-добре да се ориентират откъде да купуват и как да очакват намаление на цените".
Ангелов обаче бе категоричен, че инфлацията ще продължи да пада, но трябва да се приложат мерки за ускоряването на процеса.
Чуйте повече от звуковия файл:
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..