Той припомни, че събитията започват през нощата на 9 срещу 10 март, когато са арестувани около 1000 души евреи и това са първата група, която е трябвало да бъде депортирана в Германия. Приготвена е и влакова композиция на гарата, която да ги откара.
"Събитията, които се разиграват в Пловдив са част от събитията в национален мащаб. Най-ярката изява на позиция е на пловдивския митрополит Кирил, по-късно български патриарх. Той отива към еврейското училище, където са затворени евреите, Преди това се среща с теnни представители и заявява, че ще легне на релските, ако тръгне и един влак с пловдивски евреи за Германия. След това той отива в училището, прескача оградата и влизайки при евреите успява да ги успокои. По това време се събират доста хора. Това което е особено за Пловдив е, че еврейте не живеят в гета, а в кварталите, заедно с другите етноси и това създава много добри отношения сред тях. Събитията в онази нощ се развиват много бързо и някъде в ранния следобед на 10 март пристига разпореждане за спиране на депортирането", разказва историкът.
По думите му именно натиска на българското общество изиграва ключова роля за спасяването на евреите.
" Има и доста спекулации, доста хора след 1944 година са се опитвали да усилят своя принос за спасяването на еврейите. Но ако погледнем фактите, можем да кажем, че тогава, когато започва този процес на депортация се получават няколко исторически доказани реакции. Най-напред това е реакцията на 40 народни представители, начело с заместник-председателя на НС Димитър Пешев, които подписват една декларация за спасяването на евреите. На следващото место това е пловдивският митрополит Кирил, а в София, тогаващният екзарх Стефан, които изпращат телеграми и по напълно доказан начин се намесват за спасяването на евреите, използвайки аторитета на Българската православна църква. До края на март Светият синод излиза и с декларация, и с решение за спасяване на българските евреи. През следващите месеци се получават доста демонстрации за спасяването на евреите, защото спирането на тази депортацията не означава окончателната и отмяна. Що се отнася до официалните власти - следствие на германския натиск, в България има една организация, която е натоварена с осъществяване на мерките срещу евреите, начело на организацията е Александър Белев. Разпореждането за арестуването на евреите идва по линията на МВР и Министерството на правителството. Германският натиск по това време е ужасяващ. Въпросът е в това, че разпореждането е на МВР и само българският валадетел цар Борис III може да спре този акт, допълни Шивачев
Той посочи, че и върху него също е имало много тежък германският натиск. Известен период той дори отлага депортирането пред германците с мотив, че евреите са нужни на страната, защото работят на важни инфраструктурни обекти.
Позицията на България още от 1940 е за отлагане на еврейския въпрос.
Така според историка окончателното решение за спиране на депортацията и отлагането й е на българския владетел цар Борис III. Това, което прави България със спасяването на евреите е уникално в световен мащаб, посочва Стефан Шивачев.
Според него държавата ни не е имала възможност да спаси евреите от новите земи, защото съседните страни са били окупирани от Германия, а установяването на българската власт над тях е трябвало да стане след края на войната. Няма как държавата ни да носи отговорност за изпращането на 11-те хиляви евреи от Беломорска Тракия и Македания, категоричен беше той.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
От днес в регионалните здравни инспекции започна поставяне на ваксината "Нименрикс", която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. В пловдивската инспекция също е създадена необходимата организация. В аптечната мрежа в Пловдив обаче трудно може да се намери ваксината срещу бактериален менингит. Припомнме, че препаратът ще се..
Бъларската агрохранителна камара настоява за забрана на влагането на насекоми в българските храни и за пълна забрана на имитиращи продукти. „Заради бизнес интереси и печалби, ние не можем да ощетим нацията. Никога не трябва бизнесът да е пред здравословното състояние на българите“, това заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на..
Тежкото състояние на летище „Пловдив“ се дължи на липсата на достатъчно правени инвестиции, но то има потенциал за развитие и реализиране на успешна концесия. Силата му би могла да бъде в развитието на карго връзките, но и на транспортните съоръжения около него. Това коментира изпълнителният директор на летището Дойчин Ангелов. Поводът..
Вотът на недоверие към правителството е нормален ход на опозицията, която иска по един или друг начин да заявисебе си, но правителството остава стабилно, коментира в предаването "Точно днес" политическият анализатор Нидал Алгафари. Битката кой да е по- голям в опозицията и патриотично- националистическия вот е голяма и "Възраждане" направиха..
Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...