Денят на водата тази година е с надслов "Ускоряване на промяната" . Това означава намиране на много по-ефективни начини за използване на световните ресурси на вода на всички нива - континенти, държави, градове и граждани, защото недоброто управление на целия воден цикъл подкопава напредъка по всички основни глобални проблеми – от здравето до глада, от образованието до индустрията, от бедствията до мира.
По темата в програма "Точно днес" говорим с Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“.
Според него човек трябва да се научи да уважава природата, защото тя има невероятна сила.
"Ако не се грижим за природата много трудно ще я управляваме. Именно и това е насоката на тазгодишния Световен ден на водата. Насърчава ни да променим начина, по който използваме и управляваме водните ресурси и най-вече ресурсите, които са свързани с питейната вода, както и с отпадъчните води, които влияят върху качеството на живота в световен мащаб", обясни експертът.
Той припомни че усилено се работи по приемане на двата ключови документа за работа на институциите, свързани с водите, включително и на Басейнова дирекция - Плана за управление на речните басейни и Плана за управление на риска при наводнения.
"Това са документие, които са инструмените за управелние на водите. За съжаление единият план върви малко по-назад. Това е Планът за управление на речните басейни, но се очаква април месец да бъде публикуван неговият проект за обществени консултации. А проектът за управление на риска при новедния е публикуван още през декември и срокът за обсъждане е до 10 септември. Така че обществеността може да дава своето мнение за мерки, които да се включат в него", припомни Узунов.
Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..