В утрото на 30 март плавно вървим към поредните парламентарни избори и говорим за протести и недоволства, за чистотата на въздуха в класните стаи и грамотността на учениците, за РъБ-ове в обществото и тяхното значение. Ето и темите и събеседниците в четвъртък:
Обръщаме поглед към средното образование и пролетното издание на кампанията „Грамотни ли сме?“, което се провежда в Пловдив. За словото и как то се усвоява от учениците говорим с Ваня Чернева от ОДК – Пловдив, която е изготвила тестовете.
От ученето ще изместим фокуса към средата, в която се обучават учениците. Какво е качеството на въздуха в клас и застрашава ли здравето на подрастващите питаме Христо Атанасов, който е инициатор на кампанията „Знаеш ли какво дишаш?“.
В карловския град Баня назрява недоволство сред хората, заради намерението на НИНКН центърът, паркът и някои прилежащи сгради и терени в града да бъдат обявени за недвижимо културно наследство. Жителите готвят протести, но преди това се събират, за да обсъдят предстоящите действия и рисковете, които крие процедурата. Какви са притесненията им ще научим от Рени Челибиева, която живее в Баня.
В минутите за култура говорим за една емблематичната група РъБ от 90-те години, която остави следа в историята на Пловдив и превърна града в сцена на политическото изкуство. Поводът е представянето на монография-албум за 12 души от РъБ. Разговорът е с един от членовете й Емил Миразчиев.
Преди всичко това обаче е рубриката ни „Добро утро, ден!“. Тази седмица в нея гостува инж. Минко Кръстев.Професионалната му кариера е свързана с Радио Пловдив в продължение на 45 години. С него ни среща Веселина Пеева точно в 7:30.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..
В предаването днес Ви каним на мисия до Антарктида :))) Виктория Петкова и Кристиян Владов ще ни отведат до най-студеното място на Земята с и нтерактивното представяне на книгата "Българознайко - Мисия Антарктида" на 14.12. в Природонаучен музей Пловдив. Събитието е част от програмата на Ледения фестивал, който ще се проведе. Как ще премине той..
В утрото на 28 ноември засягаме важните теми от Пловдив и страната. Ще обърнем и специално внимание на образованието и на научните постижения в града и областта, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Малките ученици от Основно училище „Кочо Честименски“ стартират благотворителна инициатива, с която ще зарадват децата на загиналите..
Напрежението във Велинград заради откритата чума по овцете продължава втори ден. Поредна седмица таксиметровите шофьори настояват за сваляне на цената на застраховката „Гражданска отговорност“ и заплашват с блокада по празниците, а в парламента беше торпилиран шестият опит за избор на председател на Народното събрание, а може би и на бъдещ служебен..