Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите две политически сили могат да съставят кабинет

| обновено на 02.04.23 в 21:54

Шансът за редовен кабинет е същият като преди две години. Въпросът е как  основните политически сили си представят управлението на страната, коментира пред Радио Пловдив политологът Страхил Делийски. 

Ако свеждаме резултатите от изборите само дотова кой какви проценти е взел, това не е добре, защото логиката ще бъде само на цифрите. Победители, които ще вземат малко над 600 хиляди гласа, означава, че тежестта им в обществото е  10 на сто от всички избиратели. Каквото и правителство е да тръгнеш да правиш, то няма да се хареса на 70% от другите, Делийски. 

Той е категоричен, че е бягство от отговорност, ако партиите гледат само резултатите, за да се състави кабинет. 

"Вместо да е ясно какво правителство ще имаме, защото партиите имаха доста време да кажат как то ще стане,  ние сега започваме да смятаме един депутат повече или по-малко. Това е непродуктивен политически процес", каза политологът. 

Според него коалиция между първия и втория  е най- близко до разума. Те  споделят обща икономическа и геополитическа концепция. "Не виждам особени пречки. Проблемът е, че и двете постигнаха резултат на гърба на другата коалиция. В основата и на резултатите на ГЕРБ-СДС и на ДБ-ПП стоят недостатъците на техния опонент", обясни Делийски. 

Резултатът на Възраждене не е изненада. Антиелитните настроения у нас не са от вчера. Това е единствената партия, която обира вота на тези избиратели, смята той. 

Петото място на  БСП е оценка на тежестта на партията на Корнелия Нинова в този момент. "Почти всички партии са в диапазона от предишните избори, освен Възраждане. Останалите партии не са мръднали от предишната си подкрепа.  Имаме едно голямо настроение в обществото, че трябва да има редовно правителство и в същото време имаме еднипартии, които правят кампании, за да спечелят 600 хиляди гласа. Ами с 600 хиляди гласа не можеш да имаш претенция да управляваш", подчерта Страхил Делийски. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45