Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И в тази изборна кампания бяха повторени стари грешки

И на тези избори наблюдавахме протичането на изборния ден у нас и в чужбина, като нарушенията бяха предимно процедурни и административни. Някъде секциите стартираха със закъснение, другаде нямаше указателни табели.Това обаче не означава, че изборната администрация е недобронамерена, просто подготовката й не е добра, заради кратките обучения и честите промени в правилата, коментира  Ива Лазарова от Инситута за развитие на публичната среда.

Тя подчерта, че тези нарушения безспорно са скучни за широката публика, но са показателни за качеството на организацията на изборите и на законодателните промени в ИК.

Ива Лазарова увери, че Института е проследил местата в риск, както и действията на органите на реда, а те са били същите, както и преди. „И трябва да се запитаме като общество на какво се дължи тази повтаряемост на нарушенията. Трябва да отместим фокуса от избирателите, които са подложени на различни форми на натиск и да потърсим истинските причини за този натиск“, подчерта тя..

Лазарова припомни, че от полицията са обявявали стотици сигнали за изборни нарушения, но е добре е да се проследи колко от тях са стигнали до бързи производства и дали ще има присъди и колко ще са те. „Така че трябва да се почака, за да се отчете ефективността на работата на органите на реда“.

Ива Лазарова добави, че видеонаблюдението е било подготвяно, а платформата е работила и логистично всичко е било наред, но някъде видеонаблюдените е работило, а другаде не. „Комисиите се справиха според възможностите си, но е добре да се види дали ще има  последващ анализ на изборната администрация. Тя трябва да проследи трудностите в работата на комисиите, за да се подобри тази работа при следващия вот“.

Лазарова подчерта, че и тази изборна кампания е повторила проблемите от предишни кампании отпреди пълното въвеждане на машинното гласуване. „Обученията за хората в комисиите са кратки, затова и те грешат. Смесеното гласуване задълбочава проблемите, защото партиите и техните прадставители трябва да са по- ангажирани с обучението, трябва ипроцедурите да се облекчат“, са част от изводите, кото правят от  Инситута за развитие на публичната среда .

В заключение Ива Лазарова препоръча в една бъдеща кампания всички тези проблеми и грешки да бъдат отчетени, за да се подобри работата на изборната администрация. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Очакваме 35 000 души за "Хилс ъф рок"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Хилс ъф рок“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала – подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39