Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фермери са против пренасочване на пари към държавни фирми

Браншови организации от секторите земеделие и преработка излязоха с обща позиция срещу, както те определят "харченето като за последно на средства от Програмата за развитие на селските райони. Недоволството им е конкретно от това, че земеделското ведомство насочва средства от програмата за инвестиции в държавни структури като "Напоителни системи", което, според тях, е за сметка на чакащи финансиране фермерски проекти. Таня Георгиева- изпълнителен директор на Асоциация на земеделските производители в България.

"В рамките на заседанието на Комитета по наблюдение на програмата за развитие на селските райони от началото на април, стана ясно за намеренията на администрацията - за новите целеви приеми за публичните субекти има частични средства  или се разчита на други неусвоени да бъдат прехвърлени. Едно от притесненията ни, застъпено в позицията на 24-те организации е доколко реалистично е проектите да се случат в малкото оставащо време до края на програмата, и съответно, какъв е рискът, заделяйки средства за тези приеми в близко бъдеще, те да не могат да бъдат пренасочени към други подмерки."

Георгиева подчерта, че всички знаят, че и Напоителни системи имат нужда от инвестиции. Въпросът обаче е, че за обезпечаване на  приема няма такъв финансов ресурс и той трябва да се насочи  от други налични мерки и подмерки.

По думите на  Георгиева, че за всички публични средства след като мине приемът и бъдат сключени договори за финансиране, предстои да проведат обществени поръчки.

 "В такива динамични политически времена резултатите невинаги са добри и има много неизвестни. Притеснителен е и моментът по подмярка 5.1, разработена по настояване на животновъдния сектор, като възможност да се инвестират средства, свързани с биосигурността, когато бяха избухнали епидемии от птичи грип и африканска чума по свинете.  От една страна, там има някакви средства по тази подмярка, а от друга, се предлага тези средства да се оформят за два целеви  приема - единият е Изпълнителна агенция за борба с градушките  да закупи дронове  с бюджет от 6 млн. евро, без да е доказано, че това е ефективен метод за борба с градушките. Има и дефицит, по отношение на законодателството за използване на дроновете, касаещо безопасността им, и от друга страна, моделирането на метеорологичната обстановка на национално ниво. Има сложни законови процедури по отношение изискванията на околната среда и въздухоплаването".

Сроковете за вземане на решения  са кратки. Проектите по подмярка 4.1 и 4.2 са в графа "резерва", т.е. те са разгледани от Фонд "Земеделие" и са допустими. Част от бенефициентите-фермери  са стартирали инвестиции и чакат единствено при увеличаване на бюджета по подмярка 4.1 и 4.2 т.н. черта с точките да падне и  да бъдат разписани договори, финансирани и изпълнени много по-бързо. 

"Интересът на частният сектор е да може да привлече проектно финансиране и да финализира в пълен обем и успешно инвестициите. Докато при държавния сектор не сме убедени, че интересът е напълно в тази посока - за цялостна реализация на инвестиционни проекти".

В краткото време за реакция Георгиева призова за реализъм и прагматичност в решенията на управляващите. Тя изрази надежда  министърът на земеделието да определи обявената позиция  на браншовите организации от секторите земеделие и преработка като "конструктивна  критика" и да вземе мерки.

Интервюто - звуковия файл. 

По публикацията работи: Веселина Дамянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28