В следобеда на Велики четвъртък в програма „Ден след ден“ на Радио Пловдив обръщаме поглед към днешния, вчерашния и утрешния ден. Размишляваме и разсъждаваме за социалната несправедливост, смачканата средна класа и деградиралия политически елит у нас.
Уроците на историята:
Историята се повтаря, но без поука от нас. Нищо не се е променило. Работи се на парче. На върха отново са хора, които се вълнуват повече от собствения си джоб и чуждите интереси, отколкото за бъдещето на нашата държава.
За спиралата и уроците на историята - разговаряме с доц. Веселина Вачкова, учен историк и културолог, директор на Историческия музей в Перущица.
Политически страсти в страстната седмица:
Политическата класа не може ни да управлява, няма хоризонт за правителство, избори през лятото нищо няма да променят. Цялата политическа класа е за смяна – възможно ли е това? Какви са перспективите пред българското общество на фона на политическата криза? Питаме политолога проф. Александър Маринов.
Темата на деня:
Според традицията великденските яйца се боядисват рано сутринта на Велики четвъртък или на Велика събота преди празника Възкресение Христово.
Над 7 000 яйца боядисаха на Велики четвъртък в Бачковския манастир. Репортажът от светата обител е на Яница Марова.
В Пловдив в двора на църквата „Света Марина“ деца от пловдивски училища и социални домове боядисаха повече от 500 великденски яйца заедно с Пловдивския митрополит Николай. Същевременно, пред община Пловдив ученици от "Сценични кадри" шариха яйца във Великденска работилница на открито. За двете прояви е репортерският разказ на Антония Попова.
След седмица в подножието на Младежкия хълм в Пловдив започва 10-дневният фестивал „Пловдив Вайбс“. Репортажът в аванс за него е на Стоян Терзиев.
На 13 април слушайте следобедната програма на Радио Пловдив. Започваме след новините в 15 и сме заедно до 17 часа.В първото утро на декември всичко е повече уют и очакване, повече топлина в дома и време за близките ни! Предстои ни много светлина, много размисли в дългите вечери, равносметките на отминаващата година, и най - накрая - упование с надежда в доброто, което винаги е повече! Избираме теми за наука и изкуство, за взаимодействието между тях. Ще ви срещнем с..
По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..