Велики петък е най-тъжният и страшен ден от Страстната седмица. Това е денят, в който християните съпреживяват страданията на Спасителя - поруган, бичуван и разпнат. Ден за смирение и пост - баз храна и вода.
На Велики петък Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която поставят стража и огромен камък на входа.
През деня не се служи литургия, а на вечерната служба в храма се съпреживява Христовата смърт – изнася се Христовата плащаница, посветена на погребението на Спасителя. С нея се обикаля около храма и символично се извършва погребението на Христос. В края на службата свещеникът взима плащаницата от престола и я полага в „гроба“ – в центъра на храма.
Поклонението на плащаницата продължава две денонощия, до късно в събота вечер, когато тя се внася обратно в олтара – минути преди пасхалното шествие на кръста.
За кръста като възможност за равносметка, истина и оръжие срещу пошлостта и грозотата в света и завръщането към историчността на тъжното събитие с молитва за духовно просветление - доц. Екатерина Дамянова - преподавател по библейска археология в СУ "Климент Охридски".
Между дежурната ритуалност и съзнателното православие - за белезите от раните в голямата тишина на смутения от тревожното време Свят, българската Голгота, трудните истина и покаянието в дефицит - писателят проф. Валери Стефанов.
За ценностните предизвикателства пред хората, които влязоха в сградата на българския Парламент с клетва, за цената на компромисите и вечните морални принципи - репери на демокрацията и парламентаризма - събеседници: прокурорът и преподавател по европейско право Владимир Вълев и неговите студенти Габриела Стойчева и Георги Табрев - преди Деня на българската Конституция и професионалния празник на юристите 16 април.
Какво се случва в 49-то НС, след отказа на депутатите да изберат председател. За политическите сигнали на партиите в тишината на спрелия часовник до 19 април - разговор с политолога от УНСС Александър Димитров.
Книгата на режисьора Петър Денчев "Употреба и функция на пространството в театралния спектакъл" излиза с печата на ИК "Жанет 45". Разговор за феномена на пространството, като театрално и символно решение, драматургията и повтаряемостта на ритуалното и възпитанието на въображението.
"Добро утро, Ден" и в последния ден от Страстната седмица оставаме в компанията на Атанас Маринчешки.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на три от партиите в нея, а за това как ще бъде възмездена четвъртата продължават да се правят предположения. Наши събеседници ще бъдат Стояна Георгиева, която ръководи информационния сайт „Медиапул“, както и депутатът от „БСП Обединена..
Днес Ви разказваме за Пловдив! :) Наш словесен гид ще бъде Бояна Попова - новото попълнение от екипа на Регионалния Археологически музей в града. „Историята на Пловдив в 5 предмета от музея“ е събитието, на което ще Ви поканим заедно с нея. То е част от популярната поредица "Археология за всеки", и през тази година стартира на 25 януари. За новата..
Ще излезе ли България от политическата криза с коалиционно управление на ГЕРБ-СДС с БСП, ИТН, подкрепено от ДПС на Доган? Основен въпрос, който касае не само националната политика, но и работата по места във всяка една сфера. Търсим отговорите в утрото на 16-ти януари. Ето какво ще чуете във времето до 9.30 ч.: Какво можем да очакваме от..
Президентът връчи първия мандат за съставянето на правителство на ГЕРБ-СДС и засега изглежда, че още с първия си ход политическата въртележка ще тръгне. Каква обаче ще бъде посоката и до какво ще доведе коалицията с "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС"?. Каква е заявката на..
Срещаме ви с младежи от Пловдив, ангажирани с образователната кампания "В действие за въздействие", посветена на темата за Правата на човека. Кампанията цели да ангажира младежите с важни въпроси, които засягат правата и свободите на хора по целия свят. Възпитание чрез работа и личен пример е част от мотото на младежите, а подробности ще научим в..