Велики петък е най-тъжният и страшен ден от Страстната седмица. Това е денят, в който християните съпреживяват страданията на Спасителя - поруган, бичуван и разпнат. Ден за смирение и пост - баз храна и вода.
На Велики петък Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която поставят стража и огромен камък на входа.
През деня не се служи литургия, а на вечерната служба в храма се съпреживява Христовата смърт – изнася се Христовата плащаница, посветена на погребението на Спасителя. С нея се обикаля около храма и символично се извършва погребението на Христос. В края на службата свещеникът взима плащаницата от престола и я полага в „гроба“ – в центъра на храма.
Поклонението на плащаницата продължава две денонощия, до късно в събота вечер, когато тя се внася обратно в олтара – минути преди пасхалното шествие на кръста.
За кръста като възможност за равносметка, истина и оръжие срещу пошлостта и грозотата в света и завръщането към историчността на тъжното събитие с молитва за духовно просветление - доц. Екатерина Дамянова - преподавател по библейска археология в СУ "Климент Охридски".
Между дежурната ритуалност и съзнателното православие - за белезите от раните в голямата тишина на смутения от тревожното време Свят, българската Голгота, трудните истина и покаянието в дефицит - писателят проф. Валери Стефанов.
За ценностните предизвикателства пред хората, които влязоха в сградата на българския Парламент с клетва, за цената на компромисите и вечните морални принципи - репери на демокрацията и парламентаризма - събеседници: прокурорът и преподавател по европейско право Владимир Вълев и неговите студенти Габриела Стойчева и Георги Табрев - преди Деня на българската Конституция и професионалния празник на юристите 16 април.
Какво се случва в 49-то НС, след отказа на депутатите да изберат председател. За политическите сигнали на партиите в тишината на спрелия часовник до 19 април - разговор с политолога от УНСС Александър Димитров.
Книгата на режисьора Петър Денчев "Употреба и функция на пространството в театралния спектакъл" излиза с печата на ИК "Жанет 45". Разговор за феномена на пространството, като театрално и символно решение, драматургията и повтаряемостта на ритуалното и възпитанието на въображението.
"Добро утро, Ден" и в последния ден от Страстната седмица оставаме в компанията на Атанас Маринчешки.
Психологът Димитър Драганов разглежда темата за нарцисизма, в новата си книга „Красивото чудовище“. Очаквайте след 14 часа, разговора ни с него. В рубриката „Актуален въпрос“ говорим за дългоочакваната самостоятелна изложба на Мария Астаджова, „Деконструкция на чувствата“, в галерия „Лабиринт“. Откриването е на 29 ноември. Очаквайте и..
За цената на водата . Ще разговаряме с изпълнителния директор на ВиК Пловдив инж. Антон Гълъбов с въпроса на какво сe основава и как ще подобри услугата предлаганото увеличене за догодина с 4%. За политическата безизходица . Анализът на поведението на партиите в НС ще е на Татяна Буруджиева. За здравната профилактика. Министерството на..
Половин месец пожарът в депото за утайки край Катуница обгазяваше периодично селото, близките населени места и югоизточните райони на Пловдив. За щастие огънят е ликвидиран напълно, но проблемът с рекултивацията на бившето хвостохранилище остава. От 2018 година проект за рекултивация има, но финансиране за него така и не е намерено. Общинската..
В понеделник отново сме заедно на територията на предаването "Вход свободен" в уречения час. Ще усмихнем седмицата Ви с интересни гости, шарени любопитности и много музика. Д нес търсим отговори на въпроса - говорят ли на различни езици мъжете и жените? Какво смятат психолозите по темата, предстои да разберем от Мирослава Георгиева. С г-жа Росица..
Понеделник, темите на програма "Точно днес ", в аванс и нашите събеседници: Разговор с политолога Тончо Краевски за зациклилата политическа есен у нас, за поредния опит тази седмица, депутатите да изберат председател на НС и за пътя, който води към спиралата с избори. Три инициативи с фокус благотворителност: - Каритас България организира кампания..