Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкривената агро политика е риск за продоволствената сигурност

Всяко правителство е длъжно да си защитава производството, каза по повод ограничения внос от Украйна Кирил Вътев от Асоциацията на месопреработвателите. Според него обаче в коментара на българското земеделие възникват други въпроси за различното отношение на институциите към секторите в земеделието.

Семейството на Вътев има зърнопроизводство, производство на плодове и месопреработвателно предприятие, а преди години принудително ликвидира отглеждането на животни, защото е станало твърде неизгодно. 

От зърнопроизводството се печели, от производтвото на плодове се губи, а преработката оцелява много трудно.

В момента в света има излишък на зърно в световен мащаб и цената пада, не е ясно какво се е случило, за да се стане това, но ако нашите зърнопроизводители бяха продали зърното си веднага след жътвата миналата година, сега нямаше да имат проблем с пълните складове и с непостигнатата по- висока цена за износ, каза Вътев. За разлика от зърното, с което традиционно българският пазар е презадоволен, има недостиг на всичко онова, което внасяме - плодове, зеленчуци, месо и мляко.

Това показва колко е небалансирано производството у нас и колко е изкривена цялата ни аграрна политика. Ако по няква причина се прекрати вноса им няма да можем да минем и на  житната диета на Дънов, защото и за нея трябват ябълки и мед, казва Кирил Вътев.

Затова той призова за баланс на държавната политика, да се спре с егоизма и гледането само от собствената камбанария, за да се гарантира продоволствената сигурност от собствено производство и да има подпомагане за всички сектори.

Кирил Вътев е един от инициаторите за създаване на Българска аграрна камара, която да е партньор на големите европейски организации за земеделие. Но, по думите му, у нас браншът е разделен, една част от него и овладяна от партийни влияния и показателно в това отношение е опитът за изправарваща регистрация на такава камара от отцепили се производителски организациии.

Случаи пък като този с контрола на "Капитан Андреево" показват, че в България определени хора имат интерес да се внася, а не да се произвежда, което самоубийствено за нацията и за държавата.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45