Главен инспектор Петър Петров, началник сектор „Специализирани оперативни дейности“ в Пловдивската пожарна, получи лично от турския президент Реджеп Ердоган колективната награда за българските спасители, помагали след тежките земетресения през февруари.
Церемонията се състоя в президентския дворец Бештепе в Анкара.
Ердоган връчи благодарствена грамота на заместник-министър председателя и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев в знак на благодарност от страна на южната ни съседка за помощта, оказана от България след унищожителното земетресение.
Демерджиев беше единственият министър от страна от Европейския съюз, който се включи в събитието. На церемонията присъства и българският посланик в Турция Ангел Чолаков.
Петър Петров пред Радио Пловдив:
"Беше голяма чест да получа тази награда от името на всички колеги, които бяхме там. Голяма признателност е наградата, която получихме, и наистина показва, че когато се работи заедно и се помага, отсрещната страна също показва признателност."
Петров разказа, че са били посрещнати в Турция като приятели и там са видели много хора, с които са работили заедно. Поздравили са се и са си припомнили свършената заедно работа.
"Такова нещо никой не би трябвало да преживява. На моменти с колегите отново се върщаме към това, което видяхме. Но продължаваме напред да си вършим работата", коментира пловдивският пожарникар.
Той призна, че на моменти отново се връщат към преживяното в Турция, но няма как да не е така при огромните мащаби на бедствието. Петров определи като много трудна за спасителя мисълта, че там някъде отдолу има човек, който трябва да бъде изваден по възможно най - бързия начин.
Най - трудно за нас беше да се борим с времето. Понякога обстоятелствата предлагаха известни и неизвестни трудности за нас.
През по - голямата част от времето работихме задено с полски екипи. Ние успяхме да си "откраднем" някои методи и тихники на работа, заяви Петър Петров. Той подчерта, че нашата и тяхната техника е на достатъчно добро ниво.
Основното чувство е чувството за дълг да помогнеш на хората.
Пловдивският спасител определи чисто човешкото като мотив той и колегите му да се притичат на помощ, без значение дали в собствената държава или някъде навън.
"Баща ми също беше пожарникар. Завърших Академията през 2012 година и вече 10 години съм в тази професия", разказа Петър Петров.
Той определи като важна работата на психолог с екипа спасители, тъй като при подобни мащабни бедствия гледките са неприятни и не се знае на кой човек как ще му подействат.
Важното е, че сме се върнали живи и здрави, обобщи пловдивският пожарникар.
Припомням, над 50 000 души загинаха при разрушителните земетресения със сила 7,6 и 7,7 по Рихтер на 6 февруари в Югоизточна Турция. България бе първата страна от ЕС, оказала помощ на Турция при трагедията.
Интервюто на Яница Марова с Петър Петров е в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..