Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обидите в Парламента са скрити зад алегории

След като противопоставянето на „Възраждане“, ДБ  и Явор Божанков в НС отчете непрестижни върхове на арогантност и пошло красноречие, рязко контрастиращи на внезапно умиротворения диалог между доскорошните антагонисти в управлението на държавата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ само преди ден, се стигна до  непредвидена почивка за уталожване на страстите. Затруднени ли са изследователите на езика да догонват промените в политически и медиен контекст – събеседник – проф.  Андреана Ефтимова  - автор на книгата „Двойнственият език в медиите – език на политическата коректност срещу езика на омразата“.

"Словесният дуел в Парламента се проведе с морализаторски маски. Осъществи се поговорката "крадецът вика дръжте крадеца", тъй като вербалната саморазправа на опонентите протече, докато те непрекъснато отправяха призиви към председателя на НС да наложи санкции, говореха непрекъснато, че нещата минават на махленско ниво, че така политика не се прави и че е необходимо да се поддържа почтен тон в Парламента. Въпреки всичко те успяха да произнесат всички елементи от речта на омразата".  Това заяви проф. Андреана Ефтимова.

По думите й, така политиците са успели да отправят важно послание на българските граждани, което е свързано със собственото им недоверие, че правилата ще бъдат приложени, че някой  следи за това и  няма да се стигне до вербална саморазправа.

Различното в рамките на настоящия Парламент е, че обидите вече не са директни, а вербалната саморазправа преминава през морализаторски дискурс. Обидите са скрити зад алегории и иносказателно речево поведение.  

"Обида и то много по-тежка, може да се нанесе и с помощта на реторически похвати и инструменти, без да се използват тежки думи. Би могло така да се облече обидата, че тя да изглежда на пръв поглед невинна".

Проф. Ефтимова призова гражданите да бъдат особено чувствителни към този реторически пласт на обидата, която може да е така "облечена", че да изглежда невинна на пръв поглед и  да не е явна, а добре маскирана.

"Една от функциите на езика е понякога да прикрива реални отношения. Така едни хора в  кулоарите на Парламента могат да си говорят съвсем приятелски, а в залата да заемат ролята на опоненти, за да печелят твърдия електорат. Предпочитам това речево поведение да го схващам като роля, като предварително обмислен сценарий за постигане на цели с езиковите инструменти".

Интервюто - звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Жителите на Златовръх излизат на протест заради безводието

Водната криза в Златорвъх започва в началото на летния сезон, като проблемът се задълбочава през август. Вече 25 дни жителите в селото са на воден режим. Според заповедта вода трябва да има по 12 часа в денонощието. Според местните тя обаче тече по тръбите за не повече от 2-3 часа, обясни Анна Георгиева. До момента, в който водата..

публикувано на 20.09.24 в 11:50
Димитрия Стайкова

Вендинг машините обезмислят труда на фармацевта

Проблемите, които възникват заради промените в Закона за лекарствените продукти, които засягат въвеждането на вендинг автомати за отпускане на лекарства са много, а фармацевтите са много притеснени. Това заяви в програма "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на Управителния съвет на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия..

публикувано на 20.09.24 в 11:11

Обмислят директни полети от Близкия Изток до Пампорово

Никой не е наясно как ще се развият следващите зимни сезони. Според мен има цикличност в сезоните между 10-11 г., заради това смятам, че ще имаме добра зима. Тенденциите са много добри. Прогнозата направи в предаването "Точно днес" изпълнителният директор на "Пампорово" АД Мариан Беляков .  Целогодишното развитие на курорта Пампорово вече е..

публикувано на 20.09.24 в 09:27
Диана Андреева-Попйорданова

България е с най-нисък процент от БВП за култура

Участието на български културни организации в европейския културен живот се нуждае от подкрепа. За необходимостта от целенасочена политика за изграждане на публики и компетентности от най-ранна възраст, устойчивостта на културните продукти и ангажиментите от страна на държавата, за да участват българските организации равнопоставено  в разпределението..

обновено на 19.09.24 в 14:24

Българският еврокомисар получава добър ресор

"Имайки предвид, че това беше област в ресора и на последните двама български комисари, това беше най-естественият избор. Обикновено винаги титулярът наследява своя ресор, макар и да има и изключения, а ако се сменя, се търси да се запази същият ресор. Сега се вижда приемственост и не трябва да се търсят знаци в ресора". Това заяви политологът и бивш..

публикувано на 19.09.24 в 12:30