Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парадакс е, че и при дефицит на кадри заплатите остават ниски

Нищо в защитата на правата на работниците не е паднало от небето, всичко е било въпрос на борба за защитата им, отбеляза в предаването "Точно днес"Вицепрезидентът на КТ "подкрепа" Йоанис Партениотис. В нашето съвремие дигитализацията - четвъртата технологична революция е новото предизвикателство в защитата на работните места, към това се добавя и новите форми на заетост от дистанция, които се развиха след пандемията.

Инж. Партениотис акцентира върху данъчната система у нас, която с 10% плосък налог, ощетява работещите и задълбочава неравенствата. Това трябва да се промени, трябва да има необлагаем мининмум и прогресивно облагане, "за да се спре негативната тенденция най- бедните да плащат по - скъпо и върху тях да отива цялата тежест от поскъпването на живота".

Вече 17 години България е на опашката на доходите в ЕС, отбеляза синдикалистът и това е водеща кауза на профсъюзите. 

В България има така наречена "здравословна безработица" от 5.4% и дефицит на работна сила. Парадокс, че това не води до повишаване на заплатите, защото работодателите смятат, че "цената на труда, премерена през производителността на труда, не заслужава да се коригира".

За да се овладее дефицита в бюджета трябва да се увеличат приходите, а не да се свиват разходите, коментира по актуалния политически дебат Йоанис Партениотис.

В този смисъл политическият егоизъм трябва да се преглътне, нуждаем се от стабилно правителство, което да овледее ситуацията, иначе се губим като нация с изтичаща в чужбина работна сила и поощряване на антисистемния националистически вот.

А ако не се поменят нещата - народът е казал "Като не щеш мира - на ти секира" . В този смисъл  ще излезем на улицата и ще защитим правата и на работещите, и на пенсионерите, каза синдикалистът.

Цялото интервю с Йоанис Партениотис е в прикачения звуков файл.







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56