Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надзирателите искат промяна в режима на работа и заплатите

4
Служители на затвора в Пловдив
Снимка: БТА

На 12 май предстоят ефективни протести на служителите в затворите в цялата страна. Организатор е Синдикатът на служителите в затворите в България, а сред основните причини са работното време и условията на труд.

Надзирателите са недоволни от преминаването изцяло на 12-часов режим на работа, вместо досегашния смесен режим, включващ 12 и 24-часови дежурства. Това поражда напрежение в служителите и увеличава стреса на работното им място. Нарушава се и нивото на сигурност в местата за лишаване от свобода, тъй като все повече служители напускат работа. Постовете в затворите не могат да бъдат покрити, тъй като се работи  под санитарния минимум.

Синдикатът се обявява срещу зачестяващите случаи на агресия, насочена срещу персонала в затворите. Протестът е и срещу строгите мерки за икономии на всяка цена.

Протестите ще бъдат подновени, ако до 10 май министърът на правосъдието не покани на среща представители на синдиката, за да обсъдят проблемите в сектора.

Пред Радио Пловдив Юрий Корнов, председател на Дружеството на синдикатите на служителите в ареста в Пловдив, припомни, че реформа в сектора се прави от една година, но се оказва, че тя е неуспешна.

Вярно е, че извънредният труд падна драстично, но за сметка на отговорността и отпуските на надзирателите, както и по - големи разходи за път и невъзможност да се отърсят от стреса, напрежението и умората на работното място. 

Физически и психически няма как да си починат, заяви Корнов. 

Той описа работния режим на служителите:

Сега работим на дневна 12-часова смяна, на другия ден нощна 12-часова смяна и три дена - 72 часа, трябва да почиваме.

Но, в месеца 12-часовите смени не могат да покрият нормата от часове труд, който трябва да бъде положен. Затова идваме извънредно между тези наряди, за да покриваме нужната норма, обясни синдикалистът.

Той припомни, че целта на реформата в сектора е била изцяло да се премахне извънредният труд. Това обаче е станало само в затворите и арестите, а на служителите в МВР се заплаща извънреден труд.

На много места напрежението нарастна дотам, че служителите започнаха да напускат работа. 

Над 50 човека са напуснали само през първите три месеца на тази година. Назначени са 35 нови служители, които обаче трябва да минат обучение. Те ще могат да работят пълноценно поне след една година, коментира служителят в пловдивския арест.

Има места с огромен недостиг на служители - например при нужда от 19 служители, застъпват 17. Това води до много слаба охрана в затворите и арестите. А задържаните там виждат много добре този дефицит и натрупаната умора у служителите.

Няма да е късно моментът, когато те ще се опитат да избягат, предупреди Юрий Корнов. 

Искаме увеличение на заплатите с 20 %, както в МВР, подчерта Корнов.

Той припомни, че миналата година е имало едно увеличение на заплатите, но със 125 лева, вместо обещатните 300 лева. Оказа се, че инфлацията ги е изяла, обобщи пловдивчанинът.

На 12-ти излизаме по места заедно служители от арести и затвори. Ние вероятно ще се съберем пред Пловдивския затвор. След това до 10 дни ще обявим датата на националния протест в София, обясни синдикалистът.

Интервюто на Емил Костов с Юрий Корнов е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Украйна има право на ядрено оръжие за защита

Украйна или ще стане член на НАТО или ще създаде ядрено оръжие – това заяви президентът В. Зеленски в Брюксел след заседанието на Европейския съвет в което той участва. Там Зеленски представи плана си за победа във войната с Русия. Има ли наистина бившата съветска република страната такава възможност? Да, може да го стори, тъй..

публикувано на 18.10.24 в 17:17
Първан Симеонов

Притеснявам се дали хората ще отговарят честно на екзитпола

На тези избори много се притесняваме от това колко искрени ще бъдат анкетираните за екзитпола, както и дали системно няма да отказват респонденти от една и съща политическа сила. Подобно явление е изключително притеснително предвид напрегнатата ситуация в разделен политически сектор. Това коментира социологът Първан Симеонов от „Галъп..

публикувано на 18.10.24 в 16:41

Годните за пиене води у нас са под средното ниво в Европа

Две трети от водните ресурси в Европа са замърсени с химикали.  Само 37% от езерата и реките в Европа отговарят на критериите за добро екологично състояние. Това предупреждава  Европейската агенция за околната среда в доклад, публикуван тази седмица.  В доклада обаче не са анализирани данните за България , тъй като страната ни все още не е..

публикувано на 18.10.24 в 16:17

Открит навреме, ракът на гърдата не е присъда

За поредна година в месеца за борба с рака на гърдата Фондация „Грижа за живот България“ организира информационна кампания като темата на инициативата този път е не само битката със заболяването, но и духовно оцеляване, и физическо преодоляване на диагнозата.  В програма "Точно днес" п редседателя на организацията Ивелина Радева припомни, че целта..

публикувано на 18.10.24 в 09:59

Радиото са хората, но те не са финансово стимулирани

С три гласа "за" и два "против" Съветът за електронни медии избра днес за генерален директор на Българското национално радио Милен Митев. Той поема поста за втори мандат през следващите три години.  Радиото ще защитава журналистите си Радиото това са преди всичко хората . Те създават неговия облик и неговия дух. Затова едно от най -..

публикувано на 17.10.24 в 15:10