"През последните две години постигаме успех за популяризиране на професията акушер. Наши студенти и преподаватели ходят по училищата, за да обяснят какво представлява професията "акушерка" и за какво служи тя. Апелът ми за внимание обаче е към цялото общество, защото сега много от младите хора, които завършват образованието си със завиден успех, предпочитат да не се реализират в тази област". Това заяви Милена Сандева - ръководител Катедра по акушески грижи в МУ Пловдив по повод Международния ден на акушерките 5 май.
По думите й, единствената причина студентите да не желаят да се реализират в получената специалност, не е ниското заплащане. "Професията е с много тежко обучение, а хорариумът часове, който имат студентите, е много висок и те биха могли да се реализират за същото време в други области. Сега около 60% от завършващите напускат страната".
Като причина за това доц.Сандева посочи, че има социални и икономически фактори, които влияят на решенията на студентите.
"Все пак има някаква светлина в тунела. По наши наблюдения - статистика за кариерното развитие през последните две години върху дипломиращите се акушерки, нагласите са все по-позитивни и над 80% от тях искат да се реализират в България."
Доц Сандева бе категорична, студентите не попадат случайно в специалността и ако това все пак се случи, те отпадат в процеса на обучението. Много от хората не са запознати с това какво представлява акушерската професия. А тя е призвание. Тя е милосърдие и грижа, особено чувство на себеотрицание, което притежават малко хора".
В регионите Пазарджик, Смолян, Пловдив има недостиг на специалисти. Почти във всички АГ клиники в Пловдив в момента се търсят акушерки, незаетите места са много, подчерта Сандева.
"С урбанизацията тези процеси ще се задълбочават, за съжаление. Необходима е коренна реформа в здравеопазването и да се обърне повече внимание на специалностите - медицинска сестра, акушерка, лаборант. Дори и най-перфектният оператор, направил ювелирна операция, няма да има успех, ако тези специалисти отсъстват".
Интервю - звуковия файл:
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..