Юлияна Николова припомни ценностите на ЕС - на първо място запазването на човешкото достойнство, върховенството на правото, равноправието, зачитане на правата на всеки, включително на малцинствата. "Така че войната само засили ценностната основа, на която е изграден ЕС", подчерта тя .
Николова коментира различните мнения в ЕС относно европейската отбрана. "Още когато се роди идеята за единната европейска отбрана, то тя не беше приета единно от страните членка. Според някои от тях отбраната трябва да стои вън от съюза, защото той е създаден на икономически принципи. От друга страна войната сега отвори допълнителен разговор за европейската отбрана – какво е необходимо да направи Европа, за да няма държави членки, които да се чувстват незащитени или да са джудже на фона на американската военна сила".
Юлияна Николова беше категорична, че ЕС няма друго бъдеще извън Зелената сделка. "Тя е без алтернатива. Големият дебат в ЕС сега е как Европа да бъде адектавно конкурентноспособна на САЩ. Но забавянето на климатичните промени и създаването на екологично безопасна околна среда остава приоритет за ЕС".
По Плана за възстановяване и устойчивост в България не се проведе никакъв дебат по реформите, включително и в сферата на правосъдието, посочи Юлияна Николова. Според нея това е слабост на българската държава. "Голяма част от реформите у нас се правят под мотото: „Европа ни го иска“. Тя беше категорична, че трябва да разберем, че отговорността е наша и е добре да се постигне съгласие в обществото каква съдебна система искаме. " Едва след това ще трябва да убедим межгданародните институции, че това е системата, която ще постигне справедливост за всички ни", каза в заключение Юлияна Николова.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...