Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеите показват Акта за раждане на Пловдив

| обновено на 12.05.23 в 10:47

В събота пловдивчани могат да се насладят на богатото културно наследство на музеите в Пловдив.

Градът ни се включва в 19-ата Европейска нощ на музеите. Международната инициатива се провежда в повече от 3000 музея в близо 30 европейски държави. 

Пловдивските музеи имат интересна програма и вход свободен за Европейската нощ на музеите. 

Пред Радио Пловдив заместник-кметът с ресор култура Пламен Панов разказа за някои любопитни събития, много различни от традиционните.

В Природонаучния музей ще има специална система, чрез която посетителите ще могат "да надникнат под завивките на няколко птичи семейства." В мониторите те ще наблюдават например, кога си лягат белошипите ветрушки и дали щъркелите са нощни птици. 

Археологическият музей представя три инициативи. Една от тях може да провокира малдото поколение да се занимава с археология или музейно дело. Това е инициатива, която ще даде възможност на посетителите да видят как се подрежда изложба с археологически артефакти и то открити миналия сезон през 2022 година.

Друга интересна изложба е "Античен хамбар от Небет тепе", която представя артефакти, открити покрай изпълнението на големия проект по проучването на Небет тепе. Изложбата е силна препратка към "Акта за раждане на Пловдив", каза Пламен Панов. 

Градската художествена галерия участва с мното елитно събитие - концерт на камерния хор "Иван Спасов", който ще се състои в обновената постоянна експозиция. 

Задължително е да се отиде в "Изложбена зала 2019" и да се разгледа изложбата на художника Вълчан Петров "Душата ми в храма".

В Етнографския музей аудиоразходката "Овчар и невеста". Тя е приложима и към незрящи хора. Преминава се през осем от експозиционните зали и всеки посетител чрез сканиране на кюар код може да се запознае с тайните на експонатите.

В Историческия музей ще има интересна изложба на хладно оръжие. 

Това, което виждаме в Пловдив, особено след ковид пандемията, в основата му са музеите като атракция, отбеляза Панов.

Той подчерта, че  именно музеите са в основата на това Пловдив да бъде харесван и посещаван. 

Пловдивските музеи са най - добре развити в държавата и са рядко явление за страната, изтъкна заместник-кметът с ресор култура.

 По думите му, очакванията на общината за активния туристически сезон са изключително оптимистични. Събитийните и културните прояви са планирани така, че да предизвикат посетителите да останат в Пловдив повече от 24 часа. 

Интервюто на Яница Марова с Пламен Панов е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54