Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Точно днес“ за ледовете в политиката и на Антарктида

В утрото на 18 май във фокуса на вниманието ни са словото, войната по върховете на държавата, която доведе до (без)крайна политическа и правосъдна кризи и нови разговори за необходимостта от конституционни промени. Ще говорим и за културните събития в града, които внасят пъстрота в иначе сивата действителност, която се опитва да ни залее през последните 2 години. Ето и акцентите:

Вместо политическият пъзел да се разплита каквито изгледи имаше до преди дни, той сякаш отново започна да се завързва и да тъпче на едно място. Шансовете за подкрепа на кабинета на Мария Габриел все повече намаляват. В същото време вторите ПП - ДБ ще имат нелеката задача да търсят подкрепа не само за правителство, но и за съдебна реформа чрез промени в Конституцията.

За скритите неща зад интересната и драматична политическа ситуация ще говорим с политолога Марая Цветкова. Заедно търсим отговор на въпросите каква ще е съдбата на първите два мандата и доколко реални са възможностите за подкрепа на конституционни промени.

Темата за конституционните промени с акцент ефективността и наложителността им продължаваме с доц. д-р Христо Паунов, който е специалист по Конституционно право и преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“.

На територията на университета ще останем и с още един разговор. Той е с декана на Филологическия факултет доц. Константин Куцаров. Поводът е 25 юбилейна научна конференция „Заветът на словото“ и 50-годишнината на факултета.

И още – говорим с професор Христо Пимпирев за биографичната му книга "Антарктическият стопаджия", посветена на българските мисии на ледения континент. Представянето й ще бъде в четвъртък от 18:00 часа в зала "Планетариум " на Регионален природонаучен музей - Пловдив

A Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ представя четири впечатляващи арт събития в рамките на третото си издание на фестивала Made at the Academy. Какво е новото в изданието тази година ще ни каже деканът на висшето учебно заведение Тони Шекерджиева – Новак.

Преди всичко това е рубриката „Добро утро, Ден“. Гост в нея тази седмица е джазменът Боби Вълчев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Генерал и артист разказват за себе си в Клуба

„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро. Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю Желев, Петър Стоянов и Георги Първанов. За взаимодействието си с тях, за..

публикувано на 24.11.24 в 13:30

За промените и трансформацията в „Шейкър“

На 24 ноември православната църква почита света Екатерина, която покровителства майките, плодовитостта и здравето в семейството. Имен ден празнуват Екатерина, Катя, Катерина, Катина, Тина, Тинка и Катрин. Честито на имениците! Двете ни основни теми днес. Какво ни е приготвил последният месец на годината, според астрологията? Очаквайте астро..

публикувано на 23.11.24 в 16:05

"Ден след ден" по стъпките на деня

Провали се и 5-тият опит народните представители да изберат председател на парламента. Защо депутатите продължават да не могат да изберат „пръв след равни“ 12 дни след старта на Народното събрение? Каква е причината и неизбежни ли са нови, 8-ми поред извънредни парламентарни избори? Питаме политолога Георги Киряков . Румъния и България могат..

публикувано на 22.11.24 в 14:45

"Вход свободен" за пътищата и посоките

Днес в предаването ще се срещнем с жив и истински литературен герой и то без кавички. Той е сърбин, когото любовта е довела в България и Пловдив е неговия предпочитан адрес. Той е кино- документалистът, продуцент и преводач Блажо Николич, чиято собствена съдба прилича на филм. За неслучайните предопределености ,  срещите със съмишленици, които..

публикувано на 22.11.24 в 09:50

Пътища и посоки, които избираме - "Точно днес"

Отложеният край на първото парламентарно заседание на 11 ноември постави на пауза държавата, а  последният ден от работната седмица  прави особен звучен актуалният  за нормализирането на политическия процес въпрос ще успее ли подновеното гласуване да постигне заветните 120 гласа за избор на председател на Народното събрание.  Всички други теми за неясни..

публикувано на 21.11.24 в 17:30