Адв. Милена Кадиева, председател на фондация "Джендър алтернативи", която от години защитава хора, пострадали от насилие, изрази надежда депутатите в този парламент да проявят "поне частица разум" и да изработят нормите, които спасяват човешки животи. Оптимизъмт й за волята на българските политици не е пораснал, но днес вече има обективни причини в лицето на Европейския съд по правата на човека, който само пред няколко дни осъди държавата за незащитените права на пострадало 15 годишно момиче, каза адвокат Кадиева.
Тя изрази надежда и да не се случат генерални промени в текстовете, както не рядко се среща в процеса на обсъждане и гласуване в НС.
Адв. Кадиева акцентира върху превенцията за предотвратяване на насилието, а що се отнася до защитата много е важно да се даде възможно в по- дълъг срок да се подават молби за домашно насилие. От един месец сег до 3 или 6 месеца в бъдещия закон.
"Предполагам никой нормален човек, не може да си представи как едно лице, което 20 години страда от домашно насилие, зависимо психически, физически и емоционално за един месец ще вземе радикалното решение да води дела и да докаже, че е пострадало, за да получи справедливост."
Друго важно е да се създадат регистрите на национално ниво, защото сега никой не знае колко наистина са хората, пострадали от домашно насилие.
Не доносничество, а обществена нетърпимост трябва да стимулира законът, каза още адв. Кадиева.
По думите й гаранция, е нещата у нас в сферата на защита от домашно насилие ще се подобрят и въпреки волята на някои политици, защото и тук ще трябва да се спазват решенията на ЕС. Последното, което задължи да се спазват текстовете на Истанбулската конвенция във всички страни и разработващата се в момента Директива срещу насилието над жените и домашното насилие, която ще е абсолютно задължителна и за българската правна система.
Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..