Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За да има бюджет, трябва да има кой да го направи

Снимка: БГНЕС

На 10 юни изтича действието на т. нар. удължителен закон за бюджета. Ако след тази дата няма приет бюджет за годината или ново удължаване на миналогодишния бюджет, държавата ще може да харчи само толкова, колкото събира, съобщиха от Министерството на финансите.

Въпреки това, Парламентът все още не е започнал работа по бюджета за тази година. Политическите турболенции поставят редица рискове пред държавните финанси.

Анализаторът Красен Станчев, който е основател на Института за пазарна икономика, заяви пред Радио Пловдив, че трябва да има кой да направи бюджета

Ако все пак бъде съставено правителство, неговият замисъл е да поеме управлението на страната в дадената ситуация. То трябва да знае какво ще направи и да го разпише много подробно. След това да има анализ на резултатите и да се предаде на следващия премиер. 

Станчев описа какво трябва да се направи за финансите на държавата:

Трябва да се запушат всички дупки по линия на ДДС. Вероятно това ще доведе до положителен ефект от около 600 милиона намаляване на дефицита. 

При съкращаване на администрацията или при неизпълнение на капиталовата програма от малко над 8 милиарда вероятно ще останат около 4,5 - 5 милиарда. Това ще намали още дефицита.

И само от тези две неща дефицитът ще бъде сведен до близо 4%, предположи Станчев. 

И като се направят още някои неща, които са очевидно по - трудни, като премахване на дупките по линията на добавена стойност и т. н. и ако има известно замразяване на разходите, отлагане на увеличаването на Минималната работна заплата или пък промяна на схемата, по която се изчислява, то тогава ще се стигне до бюджетен дефицит, който е близък до 3%.

Станчев коментира и протестите на служители от различни администрации и браншове с искане за по - високи заплати.

Той отбеляза, че за да се случи това, трябва да има технически възможности - т. е. да има бюджет. Със сегашния бюджет това не може да стане, категоричен е икономистът. 

За НОИ има достатъчно резерви. Резерви има и за други неща - около половината от фискалния резерв, а това са около 5 млрд. лв. са на разположение, обясни Станчев. По думите му, увеличение на конкретните възнаграждения е много трудно, а за НОИ е нправо незаконно.

Финансирането на общинските бюджети - това е другото нещо, което е много важно, и което вероятно ще бъде спойката за сключване на споразумение за правителство, смята Красен Станчев. 

Той подчерта, че за да функционират общините, трябва да имат бюджети. Това е проблем за около 80% от общините, които имат повече разходи, отколкото приходи и те са на издръжка на централния бюджет.

За 20% от общините, включително София, не би имало проблем, тъй като те могат да сключват договори за всякакви услуги, които да бъдат платени в бъдеще. 

Не вярвам да има съкращения в администрацията, за да се финансират увеличенията на заплатите с тези съкращения, зяви анализаторът.

Станчев коментира и факта, че политиците бързат повече с пормените на НПК и главния прокурор, отколкото да работят по бюджета. 

Той подчерта, че е абсолютно очевидно, че сегашният главен прокурор е тръгнал да си отмъщава на всички и за всичко и ще създава паника в парламентарната конфигурация. Това ще бъде от полза на други партии, някои от които дори са по - лоши от тези, които се опитват да направят правителство

Интервюто на Емил Костов с Красен Станчев е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16