Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За да има бюджет, трябва да има кой да го направи

Снимка: БГНЕС

На 10 юни изтича действието на т. нар. удължителен закон за бюджета. Ако след тази дата няма приет бюджет за годината или ново удължаване на миналогодишния бюджет, държавата ще може да харчи само толкова, колкото събира, съобщиха от Министерството на финансите.

Въпреки това, Парламентът все още не е започнал работа по бюджета за тази година. Политическите турболенции поставят редица рискове пред държавните финанси.

Анализаторът Красен Станчев, който е основател на Института за пазарна икономика, заяви пред Радио Пловдив, че трябва да има кой да направи бюджета

Ако все пак бъде съставено правителство, неговият замисъл е да поеме управлението на страната в дадената ситуация. То трябва да знае какво ще направи и да го разпише много подробно. След това да има анализ на резултатите и да се предаде на следващия премиер. 

Станчев описа какво трябва да се направи за финансите на държавата:

Трябва да се запушат всички дупки по линия на ДДС. Вероятно това ще доведе до положителен ефект от около 600 милиона намаляване на дефицита. 

При съкращаване на администрацията или при неизпълнение на капиталовата програма от малко над 8 милиарда вероятно ще останат около 4,5 - 5 милиарда. Това ще намали още дефицита.

И само от тези две неща дефицитът ще бъде сведен до близо 4%, предположи Станчев. 

И като се направят още някои неща, които са очевидно по - трудни, като премахване на дупките по линията на добавена стойност и т. н. и ако има известно замразяване на разходите, отлагане на увеличаването на Минималната работна заплата или пък промяна на схемата, по която се изчислява, то тогава ще се стигне до бюджетен дефицит, който е близък до 3%.

Станчев коментира и протестите на служители от различни администрации и браншове с искане за по - високи заплати.

Той отбеляза, че за да се случи това, трябва да има технически възможности - т. е. да има бюджет. Със сегашния бюджет това не може да стане, категоричен е икономистът. 

За НОИ има достатъчно резерви. Резерви има и за други неща - около половината от фискалния резерв, а това са около 5 млрд. лв. са на разположение, обясни Станчев. По думите му, увеличение на конкретните възнаграждения е много трудно, а за НОИ е нправо незаконно.

Финансирането на общинските бюджети - това е другото нещо, което е много важно, и което вероятно ще бъде спойката за сключване на споразумение за правителство, смята Красен Станчев. 

Той подчерта, че за да функционират общините, трябва да имат бюджети. Това е проблем за около 80% от общините, които имат повече разходи, отколкото приходи и те са на издръжка на централния бюджет.

За 20% от общините, включително София, не би имало проблем, тъй като те могат да сключват договори за всякакви услуги, които да бъдат платени в бъдеще. 

Не вярвам да има съкращения в администрацията, за да се финансират увеличенията на заплатите с тези съкращения, зяви анализаторът.

Станчев коментира и факта, че политиците бързат повече с пормените на НПК и главния прокурор, отколкото да работят по бюджета. 

Той подчерта, че е абсолютно очевидно, че сегашният главен прокурор е тръгнал да си отмъщава на всички и за всичко и ще създава паника в парламентарната конфигурация. Това ще бъде от полза на други партии, някои от които дори са по - лоши от тези, които се опитват да направят правителство

Интервюто на Емил Костов с Красен Станчев е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10

„Абонамент за чудеса“ превръща съпричастността в промяна

Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..

публикувано на 07.07.25 в 10:50
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26