Тракия Икономическа Зона започва активна работа по четири пилотни проекта с професионални училища от Пловдив и региона.
Кметът на община Марица Димитър Иванов днес е изпратил уведомително писмо до МОН, с което предлага училището в село Бенковски да се преобразува в професионално средно училище от 2024 г. Там ще се обучават кадри за бизнеса в ТИЗ, предимно оператори на машини и съоръжения в големите заводи.
Антоанета Пакова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че е стартирала процедура за преобразуването на ОУ "Георги Бенковски" - село Бенковски по идея на ТИЗ и фирмите в нея. Занапред там ще се обучават професионални паралелки, в направленията електроника и електротехника, електроника и компютърни науки и паралелка по машиностроене.
Пламен Панчев, създател и изпълнителен директор на ТИЗ заяви, че интересът на инвеститорите към зоната се увеличава. Днес той е провел разговори с голям инвеститор, който ще построи нов завод за 20 млн. евро на територията на зона Марица. Сделката ще бъде финализирана до три месеца. Той посочи, че бизнесът е наясно какво му е необходимо като кадри и от години работи с професионалните училища в областта. Според него е важно да се покаже на българското общество, че индустрия в България има и младите хора имат бъдеще тук. Панчев благодари на БТА и БНР, които са партньори в начинанието.
Катя Стайкова, директор на „Клъстер Тракия икономическа зона“ заяви, че ТИЗ - това е индустрията на България, и те са дом на над 200 наши и световни компании, които движат икономиката на държавата.
Другите три училища, на които ще помага в дуалното и професионалното обучение ТИЗ са: ПГ по жп транспорт - Карлово, ПГ по селско стопанство Куклен и тази по машиностроене в Пловдив.
Тракия Икономическа Зона проведе днес форум „Бизнесът и професионалното образование – 4 пилотни проекта за гимназии в Пловдивска област“. В него участваха представители на бизнеса, общините и образователните власти.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...
Тракия индустриална зона организира днес форум „Бизнесът и професионалното образование – 4 пилотни проекта за гимназии в Пловдивска област“. Няколко са темите, по които ще дебатират бизнес, общините и образователните власти. Ще бъде обсъдена партньорската мрежа „ТИЗ: Бизнес - Образование“, създадена заедно с фирмите на 4 пилотни проекта с..