Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е необходимо „пицата“ да е прекалено постна

Според мен 3% бюджетен дефицит тази година няма как да се постигне“ – заяви в интервю за Радио Пловдив икономистът от „ЕКИП“ Георги Вулджиев.

Реалистичното е този бюджетен дефицит да падне най-много до 4%. Което също е добре. Чак следващата година е възможно дефицитът да падне до 3 на сто“ – счита Вулджиев.

Според него реалното намаляване на дефицита ще дойде само когато бъдат отрязани някои текущи разходи. Няма как да стане с вдигане на данъци, защото инвестициите биха паднали тогава и по-нисък икономически растеж.

Не е необходимо „пицата“ да е прекалено постна, защото в момента не се намираме в период на икономическа криза. Реформата във фискалната политика би могла да се реализира по-плавно, така че да няма някакво шоково съкращаване на социални плащания и орязвания на заплати“ – смята Вулджев.

Асен Василев имаше много лява политическа риторика – да се вдигат пенсиите, рязко да се вдигат заплатите и т.н. Сега обаче трябва да замрази тези разходи и съм скептичен как това ще се случи просто...“ – заяви Вулджиев.


По публикацията работи: Стоян Терзиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Трусовете в държавата предстоят, управляващите не са диалогични

"Липсва диалогичността, с която сме свикнали, особено от партия ГЕРБ. Това, което което виждаме е, че те стоят твърдо на своята позиция, и каквото и да говорят синдикатите, не съм оптимист накъде вървят комуникациите. Ако публичният и частният сектор са скарани, то трусовете в държавата предстоят". Това заяви в интервю за предаването "Ден след..

обновено на 24.11.25 в 16:39

Таванът на ваучерите за храна трябва да е 150 евро месечно

Максималният размер на ваучерите за храна ще остане 200 лева месечно и през 2026 година, според проектобюджета за следващата година и това ще остане най-ниската стойност за страна-членка на ЕС. 835 000 са работещите в България, които получават ваучери. Таня Обущарова, главен секретар на Асоциацията на операторите на ваучери, коментира пред Радио..

публикувано на 24.11.25 в 15:38
Кольо Парамов

Влизането в еврозоната ще засили контрола от ЕЦП

Балансовите проблеми, свързани с проекта на бюджет 2026 и липсата на контрол, се дължат на олигархията, която е моделирала политическото и икономическото вземане на решения в своя полза. Тази теза изрази в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив финансистът Кольо Парамов. Той подчерта, че влизането в еврозоната трябва да доведе до..

публикувано на 24.11.25 в 10:34

Нали сме демокрация?

В този епизод тръгваме от твърдението „65% са против еврото, нали сме демокрация?“ и разглеждаме как формулировката на социологическите въпроси променя отговорите и смисъла им. Вместо да приемаме едно число като „волята на народа“, питаме: какво всъщност е било зададено – „харесвате ли еврозоната“ или „искате ли да се отмени валутният борд и..

публикувано на 24.11.25 в 10:08

Матей Матеев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ви срещаме с един от най-значимите пловдивски творци – Матей Матеев. Роден в Кюстендил, но завинаги свързал съдбата си с Пловдив – града, който му върна обичта с най-високото признание – званието „Почетен гражданин“. Казва, че родния край, балканската енергия го прави човек - широко скроен човек. Послание, което..

обновено на 21.11.25 в 17:08