Месец след като новото правителство на България стана факт, НС все още не работи в пълния си капацитет. Двете основни управляващи коалиции продължават да твърдят, че недоверието между тях е константа.
За ефекта от безпрецедентната за страната ни управленска сделка за ротационен премиер, плаващите мнозинства, странните приятелства и старите антагонизми и продължаващото надлъгване за позиции - събеседник е политологът Цветанка Андреева.
Андреева каза: "Ситуацията, след няколко предсрочни вота не може да доведе веднага до здраво функционираща власт. Има изход от тази криза и редовното правителство е най - яркият пример затова. Кабинетът бе оформен около идеологията около евроатлантизма, но не успя да изгради добре функциониращи механизми на властта. Станахме свидетели на формулата с изчакване на ротацията. Ще ставаме свидетели и на по-абсурдни формули, особено с идването на местните избори."
"Може да се стигне до коалиционно споразумение между управляващите партии, като по-вероятно е да има текст, където да се разпишат сроковете на ротация", смята Андреева. Според нея до класическо коалиционно управление едва ли ще се стигне до местните избори.
"Прави впечатление работата на министъра на отбраната Тодор Тагарев по отношение войната в Украйна, както и бързото започване на преговори за еврозоната и Шенген. България бе в неофициална външна изолация, в последните две-три години. Това статукво се разби и в момента България е пълноправен член на съюзите, в които участва", заяви Цветанка Андреева. Според нея властта бележи успехи, още в първия си месец.
Според политолога мнозинството в НС наистина е важно, за да заработи правителството. "Властта - за да е силна и ефективна, не се нуждае от непрекъснат политически шантаж между двете първи коалиции в НС", посочи Андреева.Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..