Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Профилактиката на хепатита днес ще спести лечението утре


Световният ден за борба с хепатита се провежда всяка година на 28 юли, като на този ден международната общност се обединява около темата за превенцията на хепатита. Към този момент у нас все още няма точна стастика за болните от хепат В и С. Това съобщи в програма "Точно днес" Силвана  Лесидренска, председател на сдружение ХепАктив.

По данни, които са за Европа и ние приравняваме за България и включително от малки скринигови проучвания, които са правени у нас се счита, че  87 хиляди са инфектирани с вируса на хепатит С, а други 226 хиляди са с хепатит В. За съжаление много малко от тези хора знаят, защото това са заболявания, които протичат без симптоми. Те са хронични заболявания. Могат да се развиват в рамките на дълги години и в един момент човек дасе окаже, че има напреднало чернодробно заболяване и тогава да разбере, че е носител на някои от вирусите, обясни Лесидренка.

Тя съобщи, че тазгодишното мото на Световния ден за борба с хепатита е „Не чакай. Изследвай се сега за хепатит В и С, за да защитиш себе си и своите близки“.  С него за пореден път се поставя акцент върху неотложността на действията и усилията, необходими за премахване на хепатита като заплаха за общественото здраве до 2030 г.

В тази връзка през тази седмица след двегодишна пауза заради ковид пандемията  МЗ и Регионалнит ездравни инспекции отново огранизираха скринингова кампания за изследване за хепатити B и С като до края на деня все още желаещите могат да се изследват анонимно и безплатно. 

Лесидренска призова хората да се изследват дори и да нямат симптоми и не са имали "рискови ситуации". Понякога посещението при зъболекар може да се окаже рисково, посочи тя. 

Силвана Лесидренска припомни, че  с промяна на Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията, се осигури широк достъп до изследване за хепатит B и С за лицата на възраст 40, 45, 50, 55, 60 години, както и достъп до изследване за вируса на хепатит С по време на бременност, с цел превенция на риска от предаване на инфекцията с хепатит С от майка на дете. 

В България в момента болните от хепатит В и С получават най-съвременна терапия, която за  здравноосигурените пациенти се поема от касата. Проблем е обаче лечението на хората, които са с прекъснат здравен статус или са от групите в риск. По думите на Лесидренска е нужно с промяна на нормативните документи, да се осигури безплатно лечение и за тези хора.

Това от една страна както ще съхрани техния живот, така ще елиминира разпространението на инфекцията и съответно ще намали разходите в бъдеще. Защото е по-добре да даваме средства за скриниг и профилактика и лечение сега, отколкото за чернодробна трансплантация утре. ние се надяваме тази промяна да влезе в сила. Чакам я доста време. Надяваме се да се забързат нещата и да се случи както е при лечението на ХИВ. При пациентите с ХИВ - лечението се осигурява без значение на здравноосигурителния им статут. Абсолютно съм убедана, че това трябва  да се случи и за пациентите с хепатит С и В, допълни Лесидренска.

В седмицата за анонимно изследване за хепатит С и Б през кабинета на РЗИ - Пловдив са преминали 18 души  като при трима е открито заболяването.

Цялото интервю с Силвана Лесидренска може да чуете от прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50