Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Строгите мерки срещу пияни и дрогирани ще спасят стотици хора

Предложението да се отнемат колите на пияни и дрогирани шофьори дойде от протестите на родители, загубили децата си в трагични инциденти на пътя, припомни Дияна Русинова, предсадетел на Европейския център потранспортни политики. 

С това започна кооментарът й по повод дебата за евентуалния съдебен хаос, който ще съпътства новата мярка.

В аргументите и "за" по- строгите мерки тя вкбючи ипозицията на ROLPOL - организацията на европейските пътни полицаи, които отбелязват, че България е от последните страни, които започват да ги прилагат.

Диана Русинова смята, че да се качиш пил или след дрога в колата е забранено и не е логично да се търси "справедливо наказание" за такъв водач, а по- скоро да търсим начин, по който да го възпрем.

Транспортният експерт посочи, че трябва се изчака година, за да се види как действа нормативната база. 

Според нея трябва да се прецизират само текстовете за комионите и да се реши въпросът с превозваните стоки, които да се освобождават след задържането на превозните средства. 

Но като цяло тя смята, че при 2 процента "фалшиви" проби - по- добре това, отколкото още катастрофи и загинали по пътищата.

Преди правата на тези, които сядат да карат пили и дрогирани, са правата на останалите граждани, които искат да се върнат живи и здрави от път, категорична е Диана Русинова.

Цялото интервю с нея е в прикачения звуков файл. 









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54