Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имиджовите щети от шпионския скандал ще са най-сериозни

Снимка: БГНЕС

Службите и прокуратурата трябва максимално бързо да разкрият убийството на Алексей Петров, тъй като това е истинският тест, доколко в България има върховенство на правото, сигурност за всички граждани и компетентните органи могат да действат тогава, когато има реален проблем. Това бе единственият кратък коментар на бившия военен министър доц. Велизар Шаламанов в ефира на предаването на Радио Пловдив "Точно днес" по водещата новина в страната от вчера следобед. 

Бившият военен министър посочи, че е крайно време програмата за депутинизация, която беше приета преди повече от година от Демократична България и представена в парламена чрез декларация, да стане приоритет №1 на правителството. 

"Трябва да видим резултати. Немалко се прави, но ясно е, че другата страна като че ли в момента води в резултата. Нека да видим какво става в Черно море. Турция се опитва да се позиционира като сериозен фактор, балансирайки между Русия и Украйна - очаква се посещение на президента Путин при президента Ердоган. Сделката за износ на зърно беше постигната с участието на Турция, от друга страна виждаме, че Румъния действа изключително активно със САЩ, Украйна и Молдова за алтернативни решения. По средата е България, която в световните медии се разпознава единствено като по-скоро шпионска база на Русия, действаща като такава встрани от Европейския съюз (ЕС) и НАТО. Това не е добре", коментира Шаламанов. 

На фона на факта, че задържаният за шпионаж във Великобритания Орлин Русев е работил в Българския енергиен холдинг, Шаламанов се съгласи, че енергетиката винаги е била инструмент за влияние на Русия спрямо страната ни. 

"Но не само това. Знаем, че в този период всъщност беше създадена ДАНС, беше стартиран Тройният шлем и България, независимо че съвсем скоро беше влязла в НАТО и ЕС, започна да изостава от Полша и Румъния много видимо. И сега, 10-15 години по-късно виждаме, че това изоставане вече е наистина трудно за наваксване, но трябва да бъдат положени усилия. Всички тези факти не са случайни, но те са разпръснати и трябва да бъдат подредени, като целта е да видим истината. Не трябва да чакама разследващи журналисти като Христо Грозев да разкрият тази картина, тя трябва да бъде разкрита от българските служби, които да получат подкрепа от българския парламент, за да започнат решително да я променят и то много бързо, тъй като тя не се развива в интерес на България", каза още бившият военен министър. 

Според него имиджовите щети за страната от поредния шпионски скандал ще са най-сериозни, защото те въздействат във всички други области, като туризъм, инвестиции, позициониране на България в НАТО и ЕС при вземане на решения, при участие на българи в тези структури на високи позиции извън това, което е българското представителство. По думите му най-вече те се отразяват на качеството на живот на българите, на усещането за сигурност, принадлежност, за пълноценност на цивилизационния избор и за основа за продължаваща пропаганда, разделяща обществото.

"Нека сме наясно, че в следващите дни и седмици ще има символни събития, като паметници на Съветската армия по територията на България, като собственост на руската държава у нас, като се започне от Камчия и се стигне до хилядите недвижими собствености на руски граждани и руски фирми, както и редица други елементи, които ще бъдат активирани по един или друг начин, за да водят до разделение. Затова трябва да има наистина стройна програма и капацитет на компетентните органи, които с подрепата на парламента и обществото да решат въпроси, отлагани през последните 15-20 години", смята Шаламанов. 

Той бе категоричен, че задържаните български граждани в Лондон  не са мозъкът, центърът на тази разузнавателна мрежа, която предстои да бъде доказана. Според него центърът е в руски ръце, но притеснителното е, че пипалата, разрастването на тази мрежа, по някакъв начин се свързва с българската общност, а това вече е голям проблем за България, защото става дума за български граждани. По думите му медиите също имат силно влияние, защото, ако бъде вкоренено разбирането, че българите са по подразбиране руски шпиони и част от руските разузнавателни мрежи, при цялото напрежение между Русия и Запада, което ще продължи десетилетия, България и българите няма да бъдат в изгодна позиция. 

"Всякакви сценарии ще бъдат разглеждани, тъй като очевидно тази война ще е провал за Русия. В същото време виждаме, че Украйна не успява така бързо да отхвърли окупаторите от своята територия, тъй че проблемите ще продължават. Това, което споменахме вече, са две основни линии: първо, ако може Турция да върне Русия в тази зърнена сделка и второ, да бъдат изготвени алтернативни решения. Засега те са основно с участието на Румъния. България, ако има самочувствието за фактор в Черно море, би трябвало да работи по свой сценарий. Един възможен сценарий е коридор, който минава през териториалните води на Румъния, България и Турция и който ще изключи възможност за руска намеса, така, както в момента виждаме, че Русия контролира нашата изключително икономическа зона, използвайки пролуки в международното морско право", поясни доц. Велизар Шаламанов.

Чуйте още по темата в интервюто на Яница Марова с бившия военен министър доц. Велизар Шаламанов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57