Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български лекар участва в първата трансплантация на матка в UK

| обновено на 24.08.23 в 12:21

В програма "Точно днес" на Радио Пловдив разговаряме пряко от Великобритания с анестезиолога д-р Петър Димитров, който участва в екипа, извършил първата трансплантация на матка на пациентка, донор става сестра й. 

Д-р Димитров е от Златоград, завършил е медицина във ВМИ-Пловдив, и от 2003 г. живее и работи във Великобритания. 

В интервюто той разказа интересни факти за операцията, която се ръководи от проф. Ричард Смит, от болница Чърчил в Оксфорд. Екипът отбелязва, че първата подобна интервенция е сериозно решение в лечението на безплодието.

Д-р Димитров каза, че цялата интервенция с даряването и трансплантирането е продължила 17 часа. 

"40-годишната й сестра, която дарява органа има щастливо семейство, родила е две деца и е пожелала да дари матката си. Това е етичен проблем във Великобритания, но той е разглеждан от етични комисии много внимателно. В света са правени 90 такива операции и има 49 родени деца", подчерта д-р Димитров. Той допълни, че само Ковид пандемия ги спира да направят по-рано операцията, защото са били готови още преди четири години. Издаден е лиценз от регулаторните органи във Великобритания, които са се уверили, че има полза от извършването на трансплантацията. 

"Пациентката е замразила яйцеклетки с намерението по-късно да премине през процедури за ин витро оплождане. Шансовете се оценяват над 80%, за процедурата ин витро има замразени осем ембриона", съобщи д-р Димитров. Той работи пряко с д-р Изабел Кирога.

Водещи хирурзи на операцията, осъществена в началото на февруари, били проф. Ричард Смит, ръководител клиника в благотворителната организация Womb Transplant UK и консултант по гинекологична хирургия в болница Imperial College Healthcare NHS Trust, и Изабел Кирога, консултант по хирургия в Oxford Transplant Centre, част от болниците на университета Оксфорд.

Пациентката е родена с редкия синдром на Майер-Рокитански-Къстър-Хаузер, който засяга една на 5000 жени. Той се характеризира с неразвита или липса на матката, независимо от нормално функциониране на яйчниците. Един от първите симптоми на заболяването е липсата на менструация при момичетата.

"Всичко се прави по клинично проучване, имаме разрешение за 10 такива трансплантации, като пет ще са от близки, които даряват и пет от органи. След това ще се прецени дали си заслужава всичко, днес финансирането е от благотворителност, в която подкрепа оказват принц Филип, Алекс Фъргюсън, Шон Конъри, допълни д-р Димитров. Той посочи, че очакват още една операция в скоро време. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34