Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кабинетът ще оцелее и след местния вот

Любомир Стефанов
Снимка: БНР

Очакванията кабинетът да изпълни мандата си са по-скоро свръх оптимистични, но този риск в момента е средно голям и не бива да бъде надценяван, заяви в предаването на Радио Пловдив "Точно днес" политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов. По думите му обаче пропускаме важната променлива, определяща поведението на политиците преди началото на есенната сесия на парламента, а именно местните избори. 

Според него е сигурно, че кабинетът ще оцелее след местния вот, а най-вероятно и след него, тъй като изборните резултати ще бъдат прочетени по различен начин, като едни ще бъдат по-ентусиазирани, други ще се успокоят, а трети ще постигнат някакви резултати, без да са се надявали на нещо. 

"В момента това поведение на изострена реторика между Кирил Петков и Бойко Борисов се дължи най-вече на стартирането на предизборната кампания за местните избори и всеки се опитва по неговия си начин, на неговата публика или електорат, да влее ентусиазъм, да покаже че въпреки участието им в общото упражнение, партиите в управляващата коалиция все пак имат немаловажни различия и те да бъдат двигател за гласуване", подчерта Стефанов. 

Той посочи, че тази по-ожесточена реторика ще се задълбочава тепърва, особено с наближаването на местния вот, защото особено за коалицията ПП-ДБ е много важно да не губят политическа физиономия и идентичност, а всяко от обединенията в управляващото мнозинство ще направи опит да прочете ситуацията по удобен за него начин. 

Стефанов беше категоричен, че Румен Радев се чувства все по-некомфортно в институционалните дрехи на президент и му се иска да се впусне в активната политика. 

"От друга страна той не иска да поеме риска да влезе открито на състезанието на терен, където може да загуби всичко, тъй като в момента, в следващите три години, които му остават като мандат, той може буквално да прави политически каквото си иска и няма никакви последици за него. Предсрочни избори за президент са много слабо вероятна хипотеза, а импийчмънт само би повишил рейтинга му и би засилил неговата кандидатура като политически лидер. Според мен той тества ситуацията и би могъл с посланията да продължи активното си месене в политиката. Но това едва ли ще прелее в някакъв вид институционален авторитет и директна намеса на президента в местните избори не очаквам, тъй като това би било наистина кощунствено безобразие. Поне на ниво реторика обаче поведението му може да прелее в аргументи или да повтаря като рупор тези на г-жа Нинова от БСП и на г-н Костадинов от "Възраждане", смята политологът.

Според него след завръщането на Васил Божков от неговата доброволна емиграция в чужбина, би трябвало прокуратурата и съдът да се задействат. 

"Да видим един български гражданин дали е невинен до доказване на противното, или е нарочен за виновен, преди да е минал съдебен процес. И тук вече прочитът на партиите на цялата тази процедура ще покаже, на какво ниво сме ние като общество. Дали сме готови да преглътнем поредния скандал, все едно нищо не е станало и някой нарочен за голям злодей да си отнесе предполагаемото полагаемо и всичко да мине като "всяко чудо за три дни" или г-н Божков ще участва отново активно, този път не със статуси в социалните мрежи, а с изявления пред медиите за това, какво се случва. И е факт, че този път целият процес е под мониторинга на правителство, поставило собственото си съществуване като гарант европейско бъдеще със спазване на всички европейски ценности и норми", каза Любомир Стефанов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56