Първи резултати и основни дейности по проект: „Персонализирано изследване за първична превенция на рака чрез участие на гражданите и дигитално активирана социална иновация“ (4P-CAN), ще представи екип от България и Румъния в заседателната зала на Ректората на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Инициативата е в рамките на двудневна работна среща, в която участват учени от Румъния, Северна Македония, Черна гора и Молдова.
Проектът е финансиран по програма Хоризонт на Европейския съюз, а партньор от страна на Пловдивски университет е Центърът за върхови постижения „Жан Моне“.
Координатор на проекта и президент на румънската организация ИНОМЕД (INOMED) е д-р Мариус Жеанта, а проф. д-р Иван Чалъков, ръководител на Център за върхови постижения „Жан Моне“ е координатор на проекта от страна на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Участниците в 4P-CAN вярват, че предотвратяването на рака е съвместно усилие на граждани, професионалисти и лица, които вземат убедени решения, чрез свободен достъп до публични данни. В продължение на четири години те ще разкриват риска от рак на национално, общностно и индивидуално ниво. Следвайки препоръките на Европейския кодекс срещу рака и при съчетаване на изследванията за прилагане, социалните и поведенчески науки и авангардните технологии, 4P-CAN се явява пионер в персонализираните инструменти за превенция на рака чрез съвместно създадени знания и живи лаборатории, обясняват от екипа по проекта.
По думите им мисията на 4P-CAN е да се справи с основните модифицируеми рискови фактори за рак, включително тютюнопушене, консумация на алкохол, липса на физическа активност, наднормено тегло, предотвратими инфекции и замърсяване на околната среда и въздуха, включително с приземен радон. Чрез разбиране на пречките пред прилагането на политиката и индивидуалното придържане към здравословно поведение, 4P-CAN ще подобри дейностите за първична превенция и ще намали неравенствата в страните от Източна Европа, смятат учените.
Проектът се изпълнява в сътрудничество на 17 организации от 11 страни, сред които балкански държави и членки на ЕС.
Пред радио Пловдив проф. Чалъков подчерта, че проектът е уникален за Източна Европа на фона на отчетливите негативни тенденции те да изостават от останалите държави в областта на превенцията на рака. "Проектът цели по иновативен начин със значително европейско финансиране да промени ситуацията, като изследвайки поведението на общностите, отказват да водят целесъобразно здравно поведение. Изследват се и начините, по които може да се влияе на това поведение".
По думите на д-р Мариус Жеанта, проектът очертава факторите, влияещи на поведението на хората в контекста на заболяването. Проблемът е характерен за всички страни, но източноевропейците се разболяват много по-често от гражданите на останалите държави. Интересно е да се знае, защо факторите, влияещи върху заболяването, се пренебрегват от тях.
В ядрото на иновативния подход, който се прилага, е използването на "живи лаборатории" - област Пловдив и област в Румъния с център Плоещ, които в рамките на проекта ще бъдат изследвани и в тях ще бъдат тествани нови подходи в търсене на решения за промяна поведението на общностите в тези населени места, уточни д-р Джеанта.
Проф. Чалъков подчерта още, че след въвеждането на задължителната ваксина против Хепатит Б през 1992 г., случаите на рак на черния дроб намаляват драстично. "За съжаление, покритието с ваксини също намалява под 90% и се отчита ръст на онкозаболяванията. Поради антиваксърските кампании и други причини, ръстът на папилом на маточната шийка - водещо онкозаболяване при жените, нараства. За сравнение във Финландия, Австралия почти няма случаи на рак на маточната шийка", подчерта още проф. Чалъков. Като фактор, влияещ на ръста на заболяването, той посочи още количеството радон в районите с уранови залежи, какъвто е Тракия и където радонът се натрупва в приземните етажи, особено през зимата.
Интервю - звуковия файл:
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..