Тя подчерта, че както Ковид, така и войната в Украйна, и неблагоприятните климатични условия са оказали негативно въздействие върху производството и пазара, който е много труден.
"Има много внос на прясно мляко от Унгария, от Полша, от Румъния, които казват, че това е тяхно мляко. Това обаче не е така. Ние сме проверили на сайтовете на тези страни, че цените им там са също високи и няма как да идват на такива ниски цени при нас, при положение, че те натрупват и транспортни разходи. Не можем да докажем всичко това, но то ни навежда на мисълта, че млякото не е нито полско, нито румънско, нито унгарско, а е мляко от Украйна и то подбива нашите цени".
По думите на Степанчева, млекопреработвателните предприятия са започнали масово да отказват изкупуването на българско мляко и работят с вносното, което е много притеснително, заради тежките метали, които вероятно съдържа то, в резултат на войната.
"Каквито и проверки да правят за качеството на продуктите от Земеделското министерство, се оказва, че те не са ефективни. Искахме да се прави проверка на всяка кола, която пристига, но това не се случи".
Степанчева подчерта още, че продажната цена в магазините изобщо не е паднала, независимо, че вносното мляко е евтино. Цените на хляба също остават високи.
"Ние не можем да продаваме свободно стоката си и когато обвиняват зърнопроизводството, че искат пари, те не искат пари, а да продават стоката си. За разлика от тях, ние животновъдите, производителите на пчелен мед, на плодове и зеленчуци, искаме не само пазар, но и субсидии, защото при пазарна икономика нямаме пазарна цена на нашата продукция, а продаваме под себестойност".
Степанчева уточни още, че себестойността на кравето мляко е 1.20 в, а се изкупува за 70-80 ст, на биволското мляко - 2 лв, а се изкупува на цена 1.20 - 1.40. Тя е категорична, че държавата трябва да поеме разликата и да подпомогне сектора, защото животновъдите работят на загуба.
Интервюто - звуковия файл:
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..