Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в Закона за етажната собственост ще влязат на етапи


"Промените в Закона за етажната собственост, приети от Народното събрание, ще влязат в сила на четири етапа", отбеляза Лилия Чолакова, член на Управителния съвет на Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост.

Първият етап заночна на 29 септември с обнародването на промените. Втората дата е 31.12.2023 г., третата-1.07.2024 г. и четвъртата-31.12.2024 г.

"Всички домоуправители, професионални или не, трябва да обърнат внимание коя разпоредба кога влиза в сила, за да могат да я приложат навреме", предупреди Лилия Чолакова.

По новия закон управителят на етажната собственост получава доста задължения. Сред тях е и това да изнася ежемесечен отчет на приходите и разходите в етажната собственост, припомни експертът.

По думите на Чолакова на домоуправителя (управителния съвет) и на контрольора (контролния съвет) ще се заплаща възнаграждение. Тези лица не трябва да забравят, че е необходимо да подадат данъчна декларация за този приход.

Вменяват се допълнителни задължения на домоуправителя: да предоставя ежемесечен отчет на инфо таблото; да издава декларация по образец за наличие и липса на задължение на собственик към касата а етажната собственост.

"Този отчет трябва да е закачен на видно общодостъпно място във входа, така че да могат аболютно всички собственици, ползватели и обитатели да се запознаят с него, да са наясно с това каква е била началната каса, какви са приходите, разходите, какъв е балансът в края на месеца", отбеляза Чолакова.

Освен това домоуправителят ще издава на собствениците на жилище документ за наличие или липса на задължения към етажната собственост. Такъв документ вече ще се изисква при продажбата на апартамент.

"Това е аналогично както задълженията към НАП", каза още Лилия Чолакова.

Разходите за управление и разходите за поддръжка вече може да се разпределят по три различни метода: според броя на собствениците, ползвателите и обитателите; на процент идеални части от общите части на сградата и на брой самостоятелен обект. Методът се определя от общото събрание.

Фирмите професионални домоуправители подлежат на регистрация към МРРБ, но това ще стане факт до 31.12.2024г.

"Домоуправителят ще трябва да разполага с имейл адрес, които е обявен в Общината, при извършване на регистрационния режим. На този имейл да извъшва кореспонденцията със собствениците, които да изпращат декларация по образец за книгата на собствениците, декларация по образец за промяна в брой обитатели, да изпращат пълномощни за представителство на общото събрание, декларации за неприсъствено гласуване и др, " допълни Чолакова.

Контрольорът не трябва да забравя да изготвя ежегоден доклад от проверка на касата.

След 31.12.2023г. общите събрания ще могат да се провеждат в смесен режим на работа – присъствено и онлайн.

Интервю с Лилия Чолокава може да чуете от прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Емил Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33

Христо Г. Данов - родоначалникът на българското книгоиздаване

В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното  книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив.   Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...

публикувано на 22.05.25 в 10:11