"Не само за нас, но и за света нападението над Израел е лоша новина. Мисля, че ще имаме два горещи конфликта от двете страни на Европа. Целият въпрос е обаче, дали става въпрос за два конфликта или за две изражения на един глобален конфликт. Има много сериозни съвпадения на интереси между държави като Иран от една страна, и Русия - от друга, които подкрепят агресията в Украйна, а виждаме и втория конфликт, който сега ще се разгори". Това подчерта програмният директор на Център за либерални стратегии доц. д-р Даниел Смилов.
По думите му, интересно е какви ще бъдат ролята и отношението на Китай към конфликта. "Виждаме, че по отношение на Украйна той е номинално против, но на практика не предприема мерки за спирането му. И ако има такова поведение и по отношение на втория конфликт, вече ще се окажем в доста сложна глобална ситуация".
Новината за нападението над Израел е много лоша. Предстои да се разбере и каква ще бъде реакцията към него на останалите държави и как глобалните сили ще се позиционират.
По отношение на конституционните промени, доц. Смилов подчерта, че се оказахме в контекста на "бавната писта" и предстои да разберем как партиите ще гласуват конституционните промени, но е добре да се направят задълбочени обсъждания на текстовете.
Конституционните промени са в правилна посока по своето същество. Сърцевината на конституционната промяна са идеите, свързани със съдебната власт и разделянето на ВСС на два отделни - съдийски и прокурорски.
"Тази идея е добра, защото ще гарантира в много по-висока степен автономността и независимостта на съдиите, а по отношение на Прокуратурата, ще може да вкара външен коректив - поглед върху нейната дейност. Сега Прокуратурата е доста централизирана и дава много сериозни правомощия на главния прокурор, имайки и сериозен контрол върху своята квота във ВСС. Това не е съобразено с конституционната логика и прави тази институция до голяма степен безконтролна".
Като втора линия, която е важна за промените, доц. Смилов подчерта отнасящата се за правомощията на служебното правителство. В тази част има и добри идеи като такъв тип решения, удължаващи действието на НС до избирането на нов Парламент.
"В сегашния нмодел не само президентът се сдобиваше с правото да излъчи служебно правителство, но и дълги периоди действаше без Парламент, което не е добра идея! Трябва да се търси усилване ролята на Парламента за по-голям баланс в управлението."
Доц. Смилов изрази надежда до края на годината конституционната реформа да бъде факт и изрази надежда централната идея за разделянето на ВСС и оформянето на квотите да се запази без съществени корекции.
"Трябва ясно да се каже, че по отношение на служебните правителства в конституционния модел има сериозни проблеми. България по статистика настигна държави като Холандия, Белги и Италия по брой на правителства в оставка. Излязохме на челни позиции в класациите и по продължителност на живота на правителствата, точно заради многобройните служебни правителства. Моделът със служебните правителства не е нещо, с което можем да се похвалим и трябва да се мисли за добро решение в тази посока."
Цялото интервю - звуковия файл:
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..