Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В руслото на есента - "Точно днес"

В руслото на топлата и слънчева есен житейският поток носи емоции и изненади с различен знак от този, който политическите партии и техните пиари отчитат, за да направят равносметката, която ще им придаде необходимата тежест. С напредване на времето към местните избори темите свързани с тях се сгъстяват, както и въпросите, много от които ще останат незададени. Във вторник тръгваме по следите на фактите свързани с тях, но в различен от политическото говорене ракурс. 

Каква информация за обществото, бита на хората в Пловдив и структурата на града могат да ни дадат едни избирателни списъци, съхранени в архива на община Пловдив и в случая - обект на историческата наука? Първите запазени избирателни списъци от 1898 г. разкриват интересни подробности за живота и структурата на  следосвобожденската обществена среда и административното деление в  Пловдив. С историка д-р Видин Сукарев от Регионалния исторически музей ще разговаряме за неговото любопитно изследване  за пловдивските махали. 

В контекста на геополитически конфликти, войни, терористични атаки, нарушена комуникация между управляващи, опозиция и в самото управление, в каква кондиция е българският избирател и успява ли да се ориентира за посланията, които партиите и политическите им представители изпращат - интервю с психолога Иван Игов.

В резолюция Европейският парламент изиска всеобхватен набор от политики и подходящо финансиране за преодоляване на проблема с продължаващата сегрегация на ромските деца в образованието. За мястото на страната ни общите усилия за премахване на дискриминацията и новите политики за намаляване на сегрегацията в българските училище - репортаж  в рубриката "Евранет+" на Виолета Ашикова

В минутите за култура след новините на БНР в 9.00  - интервю с писателя Емануил Видински преди представянето на неговия роман "Дом дом за начинаещи" в литературен салон Spirt&Spirit , с което стартира новият артистичен сезон в клуб "Петното на Рооршах". 

А в "Добро утро, Ден" продължава гостуването в рубриката на пловдивчанина от Ню Йорк Атанас Вълев, който произвежда българското кисело мляко "Тримона" в САЩ



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00

"Ден след ден" на 18 февруари

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..

публикувано на 18.02.25 в 14:13