По думите ѝ диапазонът на прякото предлагане на суми за купуване на един избирателен глас в последните години варира от порядъка от 30 до 100-150 лева, в зависимост от населеното място, от това какви икономически интереси и политическите апетити има.
„Нямам конкретни сигнали към този момент, получени в Асоциация „Прозрачност без граници“ за купуване на гласове, затова би било спекулативно да посоча въз основа на данните до този момент за тези избори. Това, което обаче въз основа на предходни избори е устойчиво наблюдавано, е на практика в населени места, където има компактно население, живеещо под границата на социалния минимум“, каза още тя. И допълни, че подобни случаи има и в черноморските общини, в които не само можем да говорим за купуване и продаване на гласове, а за мобилизиране на зависимости на бизнес ниво, които оказват влияние върху готовността на избирателите.
Тя посочи, че схемите за купуване на гласове на местно ниво са разнообразни – от пряко предлагане на пари и услуги, до предоставяне на други материални блага във вид на дърва за огрев и т.н.
„Енергийните и социални помощи, улесненият достъп до тях, са единият от инструментите например. Опрощаването на дълговете на хора, които получават своите социални помощи по дебитните карти, но възниква въпросът дали дебитните карти са на разположение на хората, които са номинално техни притежатели или тартори на различни населени места или общности държат тези карти и преценяват кога да възстановят част от сумите. Насочване на избирателите за кого да гласуват, като начин за опрощаване на дълговете при купуване на различни стоки от магазините, това е също една от най-широко разпространените схеми, но отново искам да подчертая не е само прякото предлагане на финансови средства инструментът за въздействие върху избирателите. Тук трябва да разгледаме също и корпоративния вот. Използват се зависимостта на работника от работодателя. Виждали сме неколокократно по изборите политическите амбиции на хора, които притежават различни фирми, да достигнат до национално представителство в парламента или пък до местни власти, до управлението на местно ниво, като например в районите на Бобов дол, Перник, Кюстендил, Гълъбово, Стара Загора. Както виждате през последните две седмици много интензивно работници от тези райони участваха в протестни акции във връзка с техни социални, икономически права“, подчерта Нушева.
Според нея през последните три години има няколко условни присъди на хора, участвали в организирането на купен вот, но няма нито един случай, при който е посочен поръчителят, т.е. политическата партия или кандидатът, които са възложили това купуване на гласове. Това е работата на прокуратурата, която има правомощията да ръководи разследването и доказването на подобни сложни казуси.
„Прави впечатление фактът, че в три от случаите, в които има осъдителни присъди лишаване от свобода, при два от три случая, за които говорим, става въпрос за наказани организатори, работещи в полза на несистемни играчи. Т.е. по-скоро възникват въпроси дали с по-голяма строгост не се наказват играчи, които са извънсистемни“, допълни Ваня Нушева.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..