Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Вешим в "Добро утро, ден!"

| обновено на 27.10.23 в 21:22

„Аз живея в смехоубежище“, това казва с усмивка нашият събеседник тази седмица в „Добро утро, ден!“ – Михаил Вешим, главен редактор на вестник „Стършел“ и известен български писател. Хуморът за него е част от ежедневието. Признава, че без смях не може. И отново с намигване към Георги Господинов казва, че си пада по химията на шегата, а не по физиката на тъгата.

„Цял живот съм в това смехоубежище.Така се чувствам защитен. Смехът ме защитава, това е моята броня“, признава Вешим и подчертава, че най-важно е да можеш да гледаш на себе си с ирония.

Помни и днес първия написан фейлетон, посветен на ученическата търговия на дефицитни стоки - плочи, дънки и извинителни бележки...

Не скрива и трудните моменти, когато в „Стършел“ са отказвали да публикуват негови творби. Това обаче е само в началото. но Михаил Вешим не се отказва и е достатъчно упорит.

„Моя милост, като млад и прохождащ фейлетонист, с над 30 публикувани фейлетона в „Средношколско знаме“, имах самочувствието на утвърден автор. Но във вестник „Стършел“ не мога да пробия, защото каквото занеса и ми го връщаха. Но човек не трябва да се отказва. Аз като занеса нещо, те ми го върнат, но на следващата седмица пак нося. И така...те ме гонят през вратата, аз влизам през прозореца“, разква с усмивка Михаил Вешим.

Интересът му към „Стършел“ е още от ранните детски години, когато неговият баща Георги Мишев му дава да преписва вицове от вестника, за да упражнява краснопис. Вешим обаче смята, че писането не се предава по наследство. И е категоричен, че преди човек да започне да пише, трябва да чете. Главният редактор на „Стършел“ се опитва да приема с усмивка и трудните моменти, защото те са предизвикателства, които някой ден ще свършат. 

„Вярвам в добрия човек, който мисли добро!“, категоричен е Михаил Вешим.

Цялото интервю с Михаил Вешим можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Вход свободен" на Разпети петък

На най- тъжния ден за християните дори природата посърна и помръкна, а небето цяла нощ плака. Но след скръбта за саможертвата на Божия син иде надежда и светлина със силата на  христовото възкресение! Както слънчевите лъчи пробиват оловните облаци след буря, така и вярата побеждава унинието въпреки всичко. И  нима точно тъгата не е почвата , от която ще..

публикувано на 03.05.24 в 09:55

“Точно днес“ на Разпети петък за пречистващото страдание

Разпети петък е най-тъжният ден за православните християни, ден на скръб и на смирение. Ден, който ни навежда на мисълта за тленността на тялото и силата на духа. Ден за пречистващо страдание, което ни учи, че след мъката идва светлината. И точно затова обръщаме поглед към каноничните и етнографски символи, свързани с Разпети петък. За..

публикувано на 02.05.24 в 16:47

"Ден след ден" на Велики четвъртък

Първоначалното правителствено разрешение частен инвеститор да построи детска болница бе спряно след негативната реакция на почти всички основни политически играчи. Най-активно се противопоставиха от Обществения съвет за създаване на национална детска болница. Ще разговаряме с Надежда Цекулова, журналист и граждански активист, за трудното намиране на..

публикувано на 02.05.24 в 14:35

Поетично и мистично във „Вход свободен“

„Когато ви се струва, че целият свят е срещу вас, спомнете си, че самолетът излита срещу вятъра!”  Днес и във времето до 15 часа, говорим за представянето на дебютния поетичен сборник "Април", на младия асеновградски творец и актьор от театър „Арте”, при НЧ „Родолюбие”, Димитър Стоянов. Ще говорим за това, какво е молитвата, от гледна..

публикувано на 02.05.24 в 09:30

Точно днес на Велики четвъртък

Точно днес се боядисват яйцата според православната традиция за Възкресение Христово. Може и в събота, но на Велики четвъртък в Пловдив ще има специална работилница пред община Пловдив. За участието на децата и пловдивчани в нея, ще разкаже Димитър Къркеланов, преподавател в Националната гимназия за сценични и екранни изкуства.  Избрано от акцентите..

публикувано на 01.05.24 в 17:00