За предизвикателствата пред местния вота в неделя – както като тон на кампанията, така и като технология на гласуване и оттчитане на резултатите – говорим с международния изборен експерт Румяна Дечева.
Според нея политическите послания остават в сферата на обещанията, които никой след изборите не се старае да изпълнява, а ние като избиратели не сме изработили работещ механизъм, чрез който да изискваме това, което ни е обещано.
По отношение на купения и корпоративен вот опитът й показва, че местните избори са най-изложени на лоши влияния. Държавата, не може да се справи с купения вот заради съществеването на голяма бедност сред определени обществени групи. Тях малка парична сума винаги би ги устройвала повече, отколото мисъл на бъдещeто, смята Дечева.
Проблемът се задълбочава от малкото наказани за купен вот.
,,Обикновено тези хора са задържани, прави им се предупреждение, прави се опит да бъдат извадени от бизнеса им за времето до изборите, след което съдебната власт не е показала воля да се стигне до истинските поръчители’’.
В коментар на изборната миграция експертът посочи, че системен проблем са и неуредените градоустройствени планове, в които е възможно един адрес да поема много хора, тъй като един адрес е цяла улица. Тя даде пример, на предишни местни избори в община Дяково са имали два пъти повече гласоподаватели, отколото две седмици по-късно на редовните президентски избори.
Румяна Дечева сподели притеснение че твръденията си, че са им откраднали избори „политиците отново от трибуната на НС са излъчили недоверие в технологиите за гласуване’’
Според нея е без значение дали гласуваме на машина или на хартия, важното е да бъдем активни на изборния ден.
Тя е убедена, че наличните технологии за защита на бюлетините са на най-високото ниво.
По думите ѝ предстоящите избори ще бъдат едни от най-сложните, защото „ние имаме най-сложната система за избори. При нас ще има избори с машина, с хартия, а после тези протоколи ще съществуват по отделно. Изключително лоша практика’’, обобщи Румяна Дечева.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..