Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Под 40% ще е избирателната активност в големите градове

Юлий Павлов
Снимка: БГНЕС

Категорично не е реалистично да се очаква до 45% активност на местните избори в големите градове, коментира в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив социологът Юлий Павлов от Центъра за анализи и маркетинг. По думите му в  средните и малките общини отношението е лично и там могат да гласуват и повече хора, дори отколкото в малките общини, но в големите градове не е така.


„Аз и за София получавам такива данни - около 45% избирателна активност. Разбира се тук на парламентарните избори беше малко по-висока - около 48%, но мога да ви уверя, че 45% избиратели няма да гласуват този път. Активността ще бъде под 40% в София, сигурен съм, че и за Пловдив ще е под 40%“, прогнозира Павлов.

Според него е мит, че мажоритарният вот осигурява по-високо гласуване.

„Не е така. Ако се проверят данните се вижда, че най-висока активност наблюдаваме на парламентарни избори, говоря като цяло за страната. Малко по-ниска е за президентски, още по-ниска е на местни избори, като на местния  вот разликата е съществена. В малките общини тя е доста по-висока, отколкото на парламентарните, тъй като в тях и в голяма част от средните, основният работодател е общината, както и основният контрактор, а обществените поръчки са най-важното за бизнеса. Така че там интересът е много голям. Като се добави и това, че там вотът не е идеологически и, че е мотивиран от възможности за работа, там има и родови зависимости. Нещо, което в големите градове като София, Пловдив, Варна, изобщо окръжните центрове, това не се наблюдава. Традиционно в големите общини, поне досега, интересът към местните избори е по-нисък от този на парламентарните. Хората декларират че ще гласуват, но след това не гласуват“, обясни социологът.

Според него, когато става въпрос за община, която е под 50 000 жители, там партиите са създадени по-скоро на родов или бизнес принцип. Това води до т.нар. безпринципни коалиции, защото те се правят, с която е свободна, поясни Павлов.

Той коментира, че залозите на компании за онлайн залагания за различни кандидати могат да се ползват като неофициална социология, понеже хората залагат и парите си, а коефициентите се определят според това, колко хора залагат за един или друг кандидат. Социологът допълни, че това може да е много ценна информация, защото залагащите се вслушват и в това, което говорят хората около тях.

По думите му едва ли в големите и средни общини би могло да има промяна в нагласите за гласуване в последния момент. В малките това би било възможно, но в по-големите поради ниската активност, ще гласуват твърдите ядра на партиите и даже не целите твърди ядра и затова промени не са много вероятни.

Чуйте повече в интервюто на Емил Костов със социолога Юлий Павлов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Розоберът закъснява с две седмици, реколтата - по-слаба

Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани  по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година .Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...

публикувано на 14.05.25 в 08:50

Българският бизнес е готов от години за еврото

"Българският бизнес е готов от години да приеме еврото. Това показват включително и нашите данни от годишната анкета, която правим". Това каза заместник-председателят на Българската стопанска камара Станислав Попдончев. Днес Асоциацията на организациите на българските работодатели, част от която е и БСК, излезе с позиция, отправена към президента..

публикувано на 13.05.25 в 16:07

Живеем в държава, в която беззаконието е норма

Това, което направи председателят на Народното събрание е абсолютно незаконно ,  заяви пред  Радио Пловдив политологът  Слави Василев .   Той обясни, че решението на Наталия Киселова да върне искането на президента за провеждане на референдум без да се произнесе парламентът  е противозаконно , защото в закона за прякото участие на..

публикувано на 13.05.25 в 16:02
Румен Гълъбинов

При членство в еврозоната богатството ни ще се увеличи

Доколко предложения от президента Румен Радев референдум за еврото е целенасочен саботаж за приемането на страната ни в еврозоната?  Според икономиста Румен Гълъбинов Българи отговаря изцяло на всички Маастрихтски критерии за инфлацията, лихвените проценти, бюджетния дефицит и нивото на дълга спрямо държавното управление към брутния вътрешен..

публикувано на 13.05.25 в 10:52

Искат още 100 хиляди лева за две улици в „Западен“

Кметът на район „Зпааден“ ще поиска по време на сесията на ОбС на 15-ти май допълнителни 100 хиляди лева към бюджета на района, който е фиксиран на 500 хиляди лева. Това заяви Тони Стойчева в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. По думите й тези 500 хиляди лева, които са заложени за „Западен“ в проекта на бюджета на града..

публикувано на 13.05.25 в 09:53