Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По политическа култура сме във времето на Алеко

В контекста на геополитически конфликти, войни, терористични атаки, нарушена комуникация между управляващи, опозиция и в самото управление, в каква кондиция е българският избирател и успява ли да се ориентира за посланията, които партиите и политическите им представители изпращат –  отговор на въпроса от психолога Иван Игов.

По думите му, избирателят отдавна е претръпнал от всичко, което става в българското политическо пространство. "Местните избори обаче имат особеността, че хората, за които гласуваме, са по-познати отколкото другите. Затова е добре да се гласува за тях или против тях".

В отговор на въпрос дали посланията на партиите са стигнали до хората, Игов подчерта, че всички казват едно и също. 

"Всички ще строят паркове и паркинги и всички ще урбанизират града. Какво означава това обаче...не знаем. Най-лошото обаче, което се случва в българското политическо пространство, е че всички, които дойдат на власт,  искат да правят нещата отначало. Никой не казва - ето,  досега е направено това и това, което е хубаво, затова ще го запазя и ще започна следващото. Това не чувам!"

Игов отрече  българинът да подхожда към всичко с нагласа на недоверие и отрицание.

"Ако погледнем народопсихологията на българина, той винаги се е опитвал да гледа напред и в най-тежките времена и затова е оцелял. В момента виждаме по-скоро едни кресльовци, които, за да ги забележи някой, трябва да бъдат гръмогласни и да оплюват противника си.  Но цялата политическа култура и по света е същата. Аз бих препоръчал да не им вярваме. А за да искаме да повярваме, да видим какви са реалните неща - вече има достатъчно източници на информация."

Времето на месиите не е отминало. Популизмът по света е в същността си месианство. Като пример, Игов посочи Доналд Тръмп, "който продължава да бъде конкурентен в момента и почти съсипа Америка, но хората продължават да му вярват, защото искат ... просто да бъдат съсипани. И при нас е така. Вярваме на хора, които говорят  неща, които са лесно смилаеми, обещават неизпълними неща, но те ни харесват и ние ги избираме като месии уж да ни спасят. Накрая се чудим защо не е така".

По думите на Игов, по политическа култура сега България е във времето на Алеко Константинов.

За социологическите проучвания, той бе категоричен, че социолозите не знаят как да мерят нагласи. "Те мерят мнения. При това - не тайно, а ти звънят на вратата. Ясно е, кой си ти. Не умеят да мерят и статистически. Това, което трябва да се мери, са нагласите, които са по-дълбинни и те не се променят толкова бързо, колкото се променят мненията. Но за това има специални модели, които за съжаление, са сложни, струват много пари и няма кой да ги плати. Затова по-лесното е ...да ти дам някакви пари, пък ти си напиши каквото искаш и ми дай някакъв резултат."

Игов бе категоричен, че без значение дали ще са спечелили "нашите" или "вашите", те ще започнат от един момент нататък да  правят почти една и съща политика.  

"Проблемът е, ако както в Словакия, дойдат крайно десни или крайно леви, понеже те се финансират от една и съща касичка и тя е извън България, например в Русия, може да ни създадат проблеми. Но ако са другите, които слушат и едното посолство, и другото, и третото, може  най-накрая да послушат и избирателите си, защото все пак ще искат пак да ги изберат. Всички го правят по еднакъв начин - в началото се пенят, пенят, а после правят каквото трябва или каквото искат от тях".

Интервю - звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39