"Работейки на изследователски терен с данните, продължавам да се натъквам с учудваща честота на заключението, че ние не сме имали почти никаква ясна представа какво точно очакваме да ни се случи на 11-ти ноември, при условие, че 10-ти е било поставено началото на демокрацията. Сега е по същия начин с Коалицията - приемаме, че .има нужда от управление, което да отговаря на всички добри и красиви епитети за хубаво управление, но какво точно очакваме да се свърши - не ни е много ясно.
В крайна сметка това сме си ние - хората, живеещи тук с възможностите и амбициите, които ние тук можем да произведем в една сложна вътрешна и външна политическа ситуация. От това произтичат драматични сценарии. Мислим си някакви идеалистични сценарии, но тези неща са възможни само по страниците на големите философски трудове. Тук и сега в живия живот работим с хората, каквито сме". Това заяви политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов.
По думите му, в настояването на ГЕРБ за предоговаряне на условията за управлението, се вижда логична стъпка. Това се е очаквало още преди излизането на Парламента във ваканция.
"Беше ясно, че ПП губи парата в реформите, които трябваше да наливат. Тя започна да се източва към кампаниите им по места - успешно или не. Под очакванията си те се представиха категорично, но пък победата им в София дълго време ще им замазва очите, че има още много какво да се желае".
ГЕРБ пък са показали, че са далеч от това да престанат да бъдат факторът, който са по места. Местната сила на една партия определя колко тя тежи в национален аспект. Това е довело до решението за чутия тон от ГЕРБ "...трябва да премислим структурата и какво правим в нея, като набележим стъпките, за да се избегне този разговор с конструкторско-електроженистко-машинистки термини, определящи коалицията като какво ли не, само не и като коалиция. На база на реални цифри дойде и моментът да се стигне до напрежение, което ще бъде канализирано и овладяно".
Централите на партиите в България, като улисани в динамиката на няколкото електорални цикъла, са със замъглената перспектива да проумеят, че в България градовете се управляват от шарени коалиции вече повече от 30 години и че коалиционното управление е естествената форма на управление в политическия живот. "Само че ПП нямаше откъде да го знаят. Сега ще трябва да се коалират, да натрупат повече политически опит или да се маргинализират", заяви Стефанов.
Той подчерта, че в демократичните системи партиите не могат да управляват еднолично завинаги, а трябва да управляват с партньори, тъй като гражданите отдавна не са потискани от една политическа сила.
Стефанов предположи, че отношенията между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ ще преминат на следващо ниво, тъй като има някакво натрупване на критично осъзнаване, че държава не се управлява в насипно състояние и да изкристализира механизъм за прерастване на коалиционно споразумение.
"В противен случай ни предстои режим два-три дена затишие - медийна бомба, два-три дена затишие - скандал. Иначе алтернативата е тласкане на ГЕРБ към ДПС с все по-голяма сила, което за ПП-ДБ ще се превърне в ужасяваващ момент и ще ги лиши от всякакви контакти за бъдещо парламентарно мнозинство".
Цялото интервю - звуковия файл:
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..