Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Лукойл" печели на гърба на българския потребител

Красимир Манов
Снимка: Стопкадър

Европейската комисия започва проверка дали "Лукойл" са нарушили санкциите срещу Русия, стана ясно днес. Вчера 3 организации, сред които Центърът за изследване на демокрацията, публикуваха доклад, според който „Лукойл Нефтохим“ е изнесла нерегламентирано горива и е нарушила петролното ембарго над Русия. Според доклада рефинерията е спечелила над 1 милиард евро от износа на горива и на практика е заобиколила условията на дерогацията. 

До колко това е вярно и какви ще бъдат последствията за нас коментира за програма "Точно днес" енергийният експерт Красимир Манов.

Според него констатациите от проверката не са изненада. Той припомни тезата си от преди година и половина, че "Лукойл" е трябвало да бъде национализирана.  Манов смята, че това е най-доброто решение за България и Европа и най-вече за българските потребители.

"България изгуби един огромен финансов ресурс, който можеше да бъде в полза на българския народ и за съжаление отиде в полза на Русия и Путин да си води войната срещу Украйна", допълни Манов.

По думите му темата се коментира от дълго време, а компанията от години извършва подобна дейност, не много чистоплътна.

"Тук е важно хората да знаят, че става въпрос за огромни пари. Над един милиард евро са спечелили от това заобикаляне за няколко месеца от "Лукойл"  и над 3 милиарда долара са направили свърхпечелба за последните 18 месеца на гърба на тази дерограция", коментира експертът и допълни : "Българското правителство работи за чужди интереси"

Той определи като неверни думите на премиера, че нищо не може да се направи, въпреки че се е знаело какво прави рафинерията.,

"Естествено, че всичко се знае. Това не е търговия с банички, а търговия с петрол. Всичко се следи навсякъде по света. Има служби. Просто са си затваряли очите", каза още Манов.

По думите му проверкта на ЕК ще установи още по фрапантни нарушения и е много сериозно положението. Възможно е дори да има финансови щети за страната

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В община Марица вече изхвърлят отпадъците разделно

Община „Марица“ започва поетапно въвеждане на разделно събиране на отпадъци. Шест села ще участват в инициативата, това са Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Проектът стартира днес от Царацово, като селото е първото, в което жителите получават тази възможност. Кметът на Царацово  Димитър Петров съобщи, че за кампанията..

публикувано на 07.04.25 в 16:46

Износен път и висока скорост винаги водят до тежки катастрофи

Смъртта на 12- годишната Сияна предизвика протести, гняв, негодувание, мъка и искане за оставки в ръководството на АПИ. За съжаление през последните години това не е нито първият, нито последният трагичен случай на пътя, коментира пред Радио Пловдив председателят на Съюза на автомобилистите в България Емил Панчев. Той посочи, че през последните..

публикувано на 07.04.25 в 16:10

ЕС не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ

Европа не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ. Това коментира икономиста Георги Вулджев по повод въведените от САЩ широкообхватни мита. Той обясни, че ние сме зависимата страна, защото имаме търговски излишък. Това дава възможност на Тръмп да налага мита на много повече европейски стоки, отколкото ЕС на американски...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

Безплатни изследвания в Световния ден на здравето

В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно  измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата  е под  надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та.  С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..

публикувано на 07.04.25 в 14:09

Излиза скъпо да заместваме превенцията с лечението

Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р  Румен Стефанов  дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..

публикувано на 07.04.25 в 09:50