Европейската титла на българските шахматистки е закономерен успех, защото момичетата работиха много отговорно и всеотдайно. Момичетата хвърлиха много средства ,за да участват в подготовка и състезания. Очаквах нещо голямо, вярвах във Вики и момичетата, каза пред Радио Пловдив бащата на пловдивчанката Виктория Радева Славей Радев, който е и неин треньор.
Тове е страхотен невероятен успех за българския шахмат. За нас най- важният фактор е бил финансирането, защото всеки месец трябва да ходиш на състезания, ние като родители сме търсили средства и спонсори, защото вярвахме в потенциала, разказа Радев и изрази надежда, че сега ще могат по- лесно да осигуряват финансирането на отбора.
"Българките са не само най- умните, но и най- красивите в Европа и то се вижа от снимките им", убеден е Славей Радев. Според него момичетата могат могат да бъдат добър пример за цяло едно поколение и то добър пример, а не като във футбола, "където се бият и трошат". "Спортът трябва да обединява и възпитава, той е социална дейност. Ние доказахме, че може без милиони, както е във футбола, да покоряваме върха. Представете си, ако една стотна от тези средства, които се даваха за футбола, бе дадена на шахмата какви огромни успехи щяхме да имаме", коментира бащата - треньор.
Той цитира статистиката, според която шахматът е вторият спорт след футбола с най- много картотекирани играчи. Проблемът е, че турнирите са много тежки, че няма друг спорт, в който една партия започва в 3 часа следобед и не знаеш кога ще свърши, обясни Славей Радев.
Бащата разказа, че Вики е играла с 39 градуса температура срещу Азербайджан. По време на партията няколко пъти й е прилошавало и се наложило да повръща, но успяла да прикрие здравословното си състояние от съперницата, за да не се възползва от него. Една малка грешка и може да обърне партия qкоято се играе с часове, подчерта Радев и добави, че момичетата са изложени на огромно напрежение, което отстрани не може да се види. По думите му след всеки турнир момичетата губят по 5-6 килограма от теглото си.
"Специално това поколение шахматистки са израснали заедно, заедно ходеха по състезания. Те от малки знаят, че всеки лев е важен за турнирите и това ги мотивираше. Успехът рано или късно идва закономерно и момичетата го доказаха", каза бащата на Вики. В деня на Християнското семейство Радев той подчерта, че тези момичета имат родители, които ги подкрепят и се грижат за тях.
Почетен гражданин на Пловдив е и Антоанета Стефанова. През 2004-та година тя стана най- младият носител на званието.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..