Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откъсваме последния лист от календара на ноември - "Точно днес"

Санкционираният за корупция по закона „Магнитски“ и отскоро изявяващ се в ролята на единствен водач на депутатите от ДПС Делян Пеевски посъветва с рязък тон премиера Николай Денков да си върши работата и да не се занимава с Парламента.

Предупреди още, че неговият „срок е изтекъл“ и услужливо предложи да поеме функциите му.  Казано лаконично – извивките на властта са се трансформирали в ледени територии за придвижване без равновесие на прага на суровия зимен климат със затрупани от снеговете надежди некоалицията най-после да започне да произвежда оптимистични вести за живота на българите след приемането на новия бюджет.

Между популизма и внезапните позитивни промени в имиджа на родните политици гравитират и оценките на случващото се във властта. Темата коментираме с политолога и преподавател в УНСС д-р Александър Димитров.

 В края на месец септември прикючи проектът на фондация „Инди Рома“ „Повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти и обучение на образователни медиатори в 15 училища и детски градини“, финансиран от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ За неговите цели и резултати – репортаж на Паолина Комсалова.

В Пловдив ще бъде представена премиерата на документалната лента „Нестинарка. Голямата среща на Марин Големинов и Цанко Лавренов“, която разказва за  сценографската работа на бележития пловдивски художник. Представя я Фондация „Цанко Лавренов“ с разказите на наследниците на двамата знакови български творци  за  работата по създаването на постановката „Нестинарка“ от 1968 г. Преди премиерата – събеседник е внучката на Марин Големинов Лили Големинова.

Във времето за култура след 9.00 ч. се ви срещнем с друг творчески тандем на територията на изкуството. Васил Стоев и Атанас Колев изразяват своето дългогодишно приятелство в симбиоза между живопис и скулптура, като всеки търси душевността на другия чрез специфични за тях изразни средства. Изложбата в галерия ГОТИ може да бъде видяна от 30 ноември до 5 януари 2024 г.

А в „Добро утро, Ден“ следва четвъртата част от разказа на актьора Добри Досев, който гостува в рубриката тази седмица. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Точно днес" за езиците и шума на парите

Програма "Точно днес" на 21 февруари и как разчитаме проекта на държавен бюджет, след като държавната власт го представи пред работодатели и синдикати. Разговаряме по темата с икономиста Георги Вулджев . Ще излезе ли успешна прогнозата на финансовото министерство и как да се разпределят парите на държавата за 2025 година? Международният ден на майчиния..

публикувано на 20.02.25 в 15:27

Бойкот, заплахи и преговори "Ден след ден"

Цените на търговските вериги, на малките магазинчета и на фермерски пазари ще бъдат централна тема в предаването „Ден след ден“ на 20-ти февруари. Но не само. Както каза един от производителите, най- важно е мнението на „цар потребител“. Има или няма бойкот на търговските вериги в Пловдив и Пазарджик, къде потребителите пазаруваха днес и какво..

публикувано на 20.02.25 в 14:48

Изобилие и морско синьо във „Вход свободен“

Днес говорим за изобилие. Събитието “Как да отключим изобилие?“ е тази неделя, 23 февруари, с вход свободен. Наш гост е психологът Петя Горчева. На 22 февруари имаме възможността да ви поканим на дебютната изложба в Пловдив, на Илиана Цветкова, “Azur 420”. Повече от разговора ни с нея, след 14 часа. Очаквайте и рубриката..

публикувано на 20.02.25 в 09:30

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51