Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмите в началния етап водят до натрупване на дефицити

Учебните програми в началния етап трябва да се преосмислят, тъй като те водят до натрупване на дефиците в учениците, които продължават до 7-8 клас, а понякога и до 10-12 клас.  Това коментира Юлиян Петров, който ръководи синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, дни след като станаха ясни лошите резултати на българските ученици от изследването PISA. 

Според него вината не е в делегирания бюджет, при който  парите следват ученика, тъй като средства за образование винаги са необходими, а и заплатите на учителите не са чак толкова високи.

Юлиян Петров подчерта, че взимане на добри практики от чужбина едно към едно и прилагането им у нас не биха подобрили ситуацията. 

„Трябва да се промени статуквото, което се е изградило. Необходима е промяна на психологията между 7 и 8 клас, според която целта е да се влезе в рейтингово училище. 

Така се дават купища пари за уроци, насочени към 1-2 учебни дисциплини, за да стигнем до училище, което смятаме, че ще ни даде нещо фундаментално. В същото време се загърбват останалите дисциплини, които са не по-малко важни и потребни в практиката.

Трябва да работим всички училища да бъдат достатъчно атрактивни“, каза Петров и подчерта, че синдикат „Подкрепа“ е притеснен от лошите резултати. 

Подчерта, че те показват, че българската образователна система трябва да се промени, да се преорентира към европейските изисквания, да бъде по-функционална. 

„Обществото ни трябва да признае, че образователната ни система е неуспешна в тази посока. Възпитанието и социализацията у нас до голяма степен изостават“, каза Петров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58